SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, TRTSpor canlı yayınına katılarak bugün yıkılışının yıldönümü olan Ali Sami Yen Stadı hakkında duygularını paylaştı.

İşte Terim’in Ali Sami Yen Stadı hakkındaki sözleri;

İLK İDMANIMA ORADA ÇIKTIM!

1974’te geldiğimde Galatasaray’a ilk antrenmanıma orada çıktım. O günlerde sadece antrenman yapabiliyordunuz maç oynayamıyordunuz. Orada antrenman yapar, soyunur, duş yapardık. 21 yaşındaki bir gencin unutamayacağı anlardan biridir bu her halde. Tam çim değildi zaten. Kenarları çim diğer taraflar topraktı. Zaman içinde maçlarımızı da oynadık. Yani ben hem antrenman yaptım hem oynadım hem de hoca olarak Ali Sami Yen’e çıktım.

ALİ SAMİ YEN UNUTULMAZ!

Teknik adamlığım döneminde tabii ki çok daha büyük başarılar elde ettik. Önemli işlere imza attık. Allah rahmet etsin kurucumuz Ali Sami Yen’in de adı ile birlikte orası hepimizin gönlünde unutulmaz bir yer olarak kaldı.

VARLIĞI BENİM İÇİN ÖNEMLİ…

Unutamadığım an olarak Milan maçını söyleyebilirim. Aldığımız kupaları da lig maçlarını da söyleyebilirim. Ama genel olarak Ali Sami Yen’in varlığı benim için önemli bir kavram. O yüzden diyorum ki ben orada aldığım bazı maçlardaki galibiyetleri orada çıktığım ilk idmanıma değişmem. Oraya ilk kez çıkarken yaşadığım heyecanım, merakım, o bilinmezlik duygusunun bende yarattığı hisler çok daha başka.

ALİ SAMİ YEN STADI KISA TARİHİ ,

Ali Sami Yen Stadyumu İstanbul’un Mecidiyeköy semtinde, Galatasaray Spor Kulübü’nün yönetiminde bulunan stadyum.1940’ta Taksim Stadı’nın yıkılması üzerine, sahasız kalan Beyoğlu semti kulüpleri için bugünkü stadın bulunduğu arazi Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü tarafından satın alınarak, Galatasaray Spor Kulübü’ne kiralanmıştır.Stadın yapımına ancak 1943’te başlanabildi.Ancak inşaatın Galatasaray Spor Kulübü’nün maddi imkanlarıyla yürütülemediği görüldüğünden dolayı İş Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü’ne devredildi.Stadın inşaatı duraksamalarla sürerek, ancak 1964 yılında tamamlanabildi ve de resmî açılışı 20 Aralık 1964’te Türkiye-Bulgaristan karşılaşmasıyla yapıldı. Adını Galatasaray’ın kurucusu Ali Sami Yen`den alan stadyum, 49 yıllığına Galatasaray Futbol Takımına kiralanmıştır. Stad 1,400 lüks 290 KVA projektör ile aydınlatıliyor. Aydınlatılmasına 1965 yılında başlanmış olan stadın aydınlatma sistemi 1993’te yenilenmiştir. Stadın rekor katılımı ise 1987’de Galatasaray-Eskişehirspor arasinda oynanan mac’da gerçekleşmiştir, bu maçı 35000 kişi izlemişti. Stadın şuanki kapasitesi 26.750 kişidir. Sahanın genişliği ise 105m x 65m dir. Ayrıca stad Galatasaraylı taraftarlar tarafından “Cehennem” olarak adlandırılmaktadır.

Galatasaray bu stadda Avrupanın birçok ünlü kulubünü yenmiştir. Bunlar arasında Real Madrid, Juventus, PSV Eindhoven, Barcelona, AC Milan, S.S. Lazio, Leeds United, R. Mallorca, Paris Saint Germain, Rangers gibi Avrupa’nın üst düzey kulüpleri bulunmaktadır

Yayınlanma Tarihi:23:48,