SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Amerikan Anti-Doping Ajansı'nın spor tarihinin en gelişmiş doping çetesine liderlik ettiğini öne sürdüğü Lance Armstrong, tüm şampiyonluk unvanları elinden alınmasına spordan ömür boyu men edilmesine karşın sessizliğini bugüne kadar korumuştu.

Ünlü bisikletçi, kariyerini lekeleyen suçlamalar hakkında ilk kez Oprah Winfrey’e konuşacak. 17 Ocak’ta yayınlanacak programda Armstrong’un neler söyleyeceği şimdiden büyük merakla bekleniyor.

New York Times Gazetesi haftasonunda Armstrong’un doping yaptığını itiraf edeceğini yazdı. Ancak avukatı Armstrong’un itirafta bulunmak için doping ajansı yetkilileri ile temasa geçtiğini kesin bir dille yalanladı.

Fransa Turu'nu 1999-2005 arasında üst üste 7 kez kazanan Armstrong, sessizliğe gömülmeden önce doping yaptığını kesin bir dille reddediyordu. Ünlü bisikletçi masumiyetinin kanıtı olarak negatif çıkan yüzlerce doping testini gösteriyordu.

Amerikan Anti-Doping Ajansı ise Armstrong’un sadece kendisinin doping yapmadığını; takım arkadaşlarını da yasaklı madde kullanmaya zorladığını savunuyor.