SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Galatasaray’da neler oluyor? G.Saray'ı yönetenlerin derdi ne? Nedir paylaşamadıkları? Geçen sezon şampiyon olmuşken, 2012'yi lider bitirmişken, Şampiyonlar Ligi'nde tur atlamış Avrupa'nın en iyi 16'sı arasına girmişken G.Saray neden kaynıyor? Bu soruların cevapları aslında çok basit ama bir o kadar da zor! Basit; çünkü paylaşılamayan ‘oyuncak' G.Saray. Zor; çünkü kelli felli adamların G.Saray'ı oyuncak sanmaları inanılır gibi değil, hiçbir dayanağı yok. Oyuncaklarını kıracaklar farkında değiller. Yazık.

G.Saray için yıllardır “Bizans” denir. Eğer Bizans, entrikanın doğduğu yer ise G.Saray'da şu sıralar bu işin doktorası yapılıyor!

Kocamankocaman yönetim kurulu üyeleri dedikodu üretip, laf taşıyıp Fatih Terim'in arkasına saklanıyorlar başkan Ünal Aysal'a karşı. Ünal Aysal'a karşılar çünkü kurumsallaşmayı istemiyorlar. İstemiyorlar çünkü sistemin dışında kalacaklar, başkanın bahsettiği “Olaya yukarıdan bakma” vizyonundan çok uzaklar. Terim'i kullanıyorlar. Onu başkanla karşı karşıya bırakmak için laf taşıyorlar, üretiyorlar.

Neden Terim? Terim; çünkü o güçlü. Kendi işini kendi yapıyor. Hazır Ünal Aysal da ona “Profesyonel” dedi; tam zamanı kaşımanın… Belki kavga çıkar, belki transfer olmaz, belki kurumsallık rafa kalkar… Öyle ya işler kötü gittiğinde “Sistem değişti böyle oldu” deme fırsatları doğar, ipleri ele alırlar.

Terim yarı profesyonel!

Fatih Terim kızıyor başkanın söylemlerine. Bir patlama olması kaçınılmaz. Ama öncesinde şuna bakmalı, bu ortamı kim hazırladı? Ondan sonra patlamalı. Başkan Aysal, Terim'e karşı yaklaşımında çok mu doğru? Hayır! Fatih Terim G.Saray'da bir profesyonel değildir. Eğer sözleşmesi varsa, kulüpten para kazanıyorsa en fazla onun için “yarı profesyonel” denir. Kısa bir örnek vereyim.. Terim futbol takımının hocasıysa, G.Saray'da profesyonelse ne işi var basketbol maçlarında? Neden bayan takımının coachunu arıyor devamlı? Neden voleybol maçları takip ediyor? En basiti bu örnekler… Daha uzağa gitmeye gerek yok bile…

Potansiyelden korkuyorlar

Başarısız teknik direktörlerden kahraman yaratılırken, başarılı gerçek kahramanları küstürmek niye? Ünal Aysal ve Fatih Terim beraber çalıştıklarında, senkron tuttuğunda ortaya çıkacak potansiyelden korkan G.Saraylılar çomaklıyor işleri. Çomaklıyorlar çünkü ortaya gerçek “İş” çıkarsa onlar orada olamayacaklar. ‘Şekil' yapamayacaklar.

En basit bir transfer hamlesini ölümcül bir detay gibi gösterenler ve onu kullanıp ilişki bozmak isteyenler bilsinler ki ‘oyuncaklarına' zarar veriyorlar. Daha önce de yazmıştım, şimdi tekrarlıyorum.. İnsan insanın nasıl kurduysa, G.Saraylı da G.Saray'ın kurdu… Da kemire kemire bitiremediler koca kulübü!