SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Avrupa Voleybol Konfederasyonu (CEV) Başkanı Andre Meyer başkanlığında CEV Başkan Vekili Aleksandar Boricic, CEV Asbaşkanı Jan Hronek, CEV Spor Organizasyonları Komisyon Başkanı Pierre Mulheims ve federasyon temsilcilerinin katılımıyla Lüksemburg’ta bir toplantı düzenlendi.

Toplantıda Avrupa Ligi’nin 2013 yılı takvimi ve grupları belirlendi. Geçen yıl 4 ayak ve bir finalden oluşan ligin, bu yıl turnuva formatında oynanmasına karar verildi.

Erkeklerde 12, bayanlarda ise 8 takımın yer alacağı ligde Türkiye, bayanlarda (A) Grubu’nda Bulgaristan, Romanya ve Macaristan, erkeklerde ise (C) Grubu’nda Portekiz, İsrail ve Belarus ile mücadele edecek.

Bayanlarda ev sahibi takım ile grup birincilerinin yanı sıra, ikinciler arasında en iyi skoru elde eden takım dörtlü finalde mücadele edecek.

Erkeklerde ise ev sahibinin yanı sıra grup birincileri dörtlü finale katılma hakkı kazanacak. Türkiye, erkeklerde dörtlü finale ev sahipliği yapacak.

Bayanlar ve erkeklerde turnuva takvimi ve gruplar şöyle:

-Bayanlar- 

(A) Grubu: Türkiye, Bulgaristan, Romanya, Macaristan (B) Grubu: Almanya, Sırbistan, İsrail, Belçika

1. turnuva: 13-16 Haziran (Türkiye) 2. turnuva: 20-23 Haziran (Macaristan) 3. turnuva: 27-30 Haziran (Bulgaristan) Dörtlü final: 11-12 Temmuz (Bulgaristan)

-Erkekler- 

(A) Grubu: Slovakya, Belçika, Avusturya, Danimarka (B) Grubu: İspanya, Çek Cumhuriyeti, Karadağ, Macaristan (C) Grubu: Türkiye, Portekiz, İsrail, Belarus

1. turnuva: 13-16 Haziran (Belarus) 2. turnuva: 20-23 Haziran (İsrail) 3. turnuva: 27-30 Haziran (Türkiye) 4. turnuva: 4-7 Temmuz (Portekiz) Dörtlü final: 13-14 Temmuz (Türkiye)