SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Ligde hem oyunları hem golleri ile beğenilen isimlerin değerini belirleyen www.transfermarkt.com adlı web ortamının verilerine göre şu an Türkiye’de en pahalı futbolcu 15 milyon Euro (35 milyon 500 bin TL) ile Fenerbahçeli Raul Meireles…

Bu sezon Chelsea’den alınan oyuncuyu 14 milyon Euro (33 milyon 500 bin TL) ile Galatasaray’ın Brezilyalı orta saha oyuncusu Felipe Melo ve 13 milyon Euro (31 milyon TL) ile yine Galatasaray’ın Uruguaylı file bekçisi Fernando Muslera takip ediyor.

Süper Lig’in en değerli yerlileri ise 12 milyon Euro (28 milyon TL) ile sarı – kırmızılı takımın başarılı oyuncuları Selçuk İnan ve Burak Yılmaz.

Spor Toto Süper Lig takımları, 2012-2013 sezonuna verilen arayı kamplarla geçiriyor. Kamplarda tempo artıyor, teknik adamlar da tek tek takviye yapılacak mevkileri belirliyor. İlk yarıda ligde umduğunu bulamayan takımlar Avrupa’da ve Türkiye’de futbolcu arıyor, beğendiği oyuncuların hem form grafiği hem bedellerini merceğine alıyor.

Yöneticiler ile teknik heyetlerin transfer edilecek oyuncular ile ilgili görüşmeleri devam ederken, www.transfermarkt.com, yerli ve yabancı topçuların değerlerini ortaya koyuyor. Rakamları ligde şampiyonluk ve kümede kalmak için mücadele eden kulüplerden toplayan web ortamının verilerine göre Türkiye’de en değerli oyuncu 15 milyon Euro (35 milyon 500 bin TL) ile Fenerbahçeli Raul Meireles.

Sarı – lacivertli ekibin İngiltere Premier Lig ekiplerinden Chelsea’ye bonservisi için 10 milyon Euro ödediği ve 4 yıllığına anlaştığı Portekizli ön liberoyu, 14 milyon Euro (33 milyon 500 bin TL) ile Galatasaray’ın Brezilyalı orta sahası Felip Melo, 13 milyon Euro ile (31 milyon TL) Uruguaylı kalecisi Fernando Muslera izliyor.

Muslera’nın hemen ardından 12 milyon Euro (28 milyon 500 bin TL) ile takım arkadaşları Selçuk İnan ve Burak Yılmaz yer alıyor. Bu futbolcular Türkiye’nin en pahalı oyuncuları olarak kaydediliyor. Fenerbahçe’de forma giyen Senegalli Moussa Sow ile Slovak Miroslaw Stoch’a da aynı bedel biçiliyor.

Anılan futbolculardan sonra 11 milyon Euro (26 milyon TL) ile Miroslav Krasic ve Manuel Fernandez, 9 milyon Euro (21 milyon 500 bin TL) ile Gustavo Colman, Volkan Demirel, Gökhan Gönül geliyor.

Spor Toto Süper Lig’de ter döken 488 oyuncunun ortalama değeri ise 1 milyon 850 bin Euro’ya denk geliyor. Türkiye’nin önde gelen futbolcularının sırası ile isimleri ve değerleri şöyle:

Futbolcu – Değeri (Euro)

Raul Meireles 15 milyon Felipe Melo 14 milyon Fernando Muslera 13 milyon Selçuk İnan 12 milyon Moussa Sow 12 milyon Miroslaw Stoch 12 milyon Burak Yılmaz 12 milyon Milos Krasic 11 milyon Manuel Fernandes 11 milyon Gustavo Colman 9 milyon Volkan Demirel 9 milyon Gökhan Gönül 9 milyon Cristian 8,5 milyon Joseph Jobo 8,5 milyon Mehmet Topal 8 milyon Johan Elmander 8 milyon Didier Zokora 8 milyon Thomas Sivok 7,8 milyon Mehmet Topuz 7,7 milyon Egemen Korkmaz 7,5 milyon

Yayınlanma Tarihi:21:36,