SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Futbol-Sen’in sendika merkezinin bulunduğu binada yapılan genel kurula Hak-İş Konfederasyonu başkan yardımcısı Mustafa Toruntay, genel sekreter Osman Yıldız, Hak-İş başkan yardımcısı, Çelik-İş Genel başkanı ve İskenderun Demir Çelik Spor Başkanı Cengiz Gül ile delegeler katıldı.

Genel kurulda divan başkanlığına Mustafa Toruntay’ın seçilmesinin ardından saygı duruşu yapıldı ve İstiklal Marşı okundu. Yönetim Kurulu faaliyet raporunun ibra edilmesi ve tahmini bütçenin oylanmasından sonra tek aday Rahmi Zafer’in listesi oylandı. Zafer, 26 delegeden 14’ünün oyuyla Futbol-Sen’in başkanlığına seçildi.

“KRAMPONLU İŞÇİLER BİRLİK OLMALI”

Futbol-Sen’in yeni başkanı Rahim Zafer, seçim sonucunun açıklanmasının ardından yaptığı açıklamada, “Futbol emekçilerinin, futbol çalışanlarının, kramponlu işçilerin artık birlik olması gerekiyor” dedi.

Türk sporu ve futbolu çalışanları adına önemli bir gün olduğunu belirten Rahim Zafer, çalışanlara her türlü desteği vereceklerini ve haklarını koruyacaklarını ifade etti.

Dünyada futbol çalışanlarının haklarının korunması anlamında çok güzel örnekler olduğunu, Türk futbolunda ise çok geç kalındığını dile getiren Zafer, “Geç kalınmış ama önemli olan adım atmak. Bu adımlar büyüdükçe yanımızdaki insanlar çoğaldıkça, sorunlara çözüm bulmamız daha da kolaylaşacaktır. Futbol emekçilerinin, futbol çalışanlarının, kramponlu işçilerin artık birlik olması gerekiyor” diye konuştu.

Futbol liglerinde çok sıkıntı olduğunu, bu sıkıntıları artık birilerinin görme zamanının geldiğini dile getiren Rahim Zafer, “Biz bu sıkıntıları bildiğimiz için, oyuncularımızın da talepleriyle böyle bir işe kalkıştık. Pişman değiliz, mutluyuz, bir başlangıç yaptık, bir adım attık. Geri bildirimlerimiz çok olumlu. Oyuncuların bakış açıları, teknik direktörler, basında yer alan değerli kişilerin olumlu geri bildirimleri bize moral veriyor. Örneğin 3. Lig’de dünyada eşi benzeri olmayan bir sıkıntı yaşıyoruz. Futbolcuların (yaş sınırlaması nedeniyle) oynama hakları ellerinden alınmış durumda, askerlik problemleri var. Bunların çözüme kavuşması için uğraşacağız. Hiçbir futbolcunun çalışma hakkı elinden alınmamalı, evine ekmek parası götüremeyecek oyuncular var, sağlık masraflarını karşılayamayan oyuncular var, 1 sene boyunca kulüpleri tarafından emeğinin karşılığı verilmeyen oyuncular var. Bütün bunlara çözüm bulmak için buradayız” dedi.

Örgütlenme çalışmalarına alt ligdeki oyuncularının desteğinin yeterli olmadığını, Barcelona’nın Arjantinli yıldızı Messi gibi Süper Lig oyuncularının da bu oluşuma katkı vermelerini beklediklerini vurgulayan Futbol-Sen’in başkanı, “Her şey kendi dünyaları etrafında dönmüyor, alt liglerdeki meslektaşlarını da düşünmeliler. Teknik direktör arkadaşlarımızın da destek vermesi gerekiyor. Birlik ve beraberlik içinde olmalıyız. Bunun ilk adımını bugün attık. Sendikamız Türk futboluna, Türk sporuna hayırlı olsun” diyerek, sözlerini tamamladı.