SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Eurocup grup aşamasında lider Lokomotiv Kuban’ın ardından, ikinci sırada son 16 takım arasına kalan Galatasaray Medical Park, Top 16 L Grubu ilk maçında Rusya temsilcisi UNICS Kazan’ı Abdi İpekçi Spor Salonu’nda konuk etti.

Galatasaray karşılaşmaya Jamont Gordon – Cenk Akyol – David Hawkins – Milan Macvan – Boniface N’Dong ilk beşiyle başlarken Unics Kazan, Mire Chatman – Terrell Lyday – Chuck Eidson – Kostas Kaimakoglou ve Ian Vougioukas beşlisiyle parkedeydi.

Karşılaşmanın ilk periyoduna etkili savunmayla giriş yapan Galatasaray Medical Park, Unics Kazan’a ilk beş dakikada beş sayı şansı tanıdı. Bu bölümde özellikle Jamont Gordon’ın oyunun her iki yönündeki katkılarıyla rakibine üstünlük sağlayan sarı-kırmızılılar, Ian Vougioukas’ın çeyrek sonundaki üçlüğüne rağmen periyodu 20-16 önde tamamladı.

İkinci çeyrekte de oyunun ilerleyişinde fazla değişiklik olmadı. İki takım da savunmaları ön plana çıkartırken, hızlı hücumlardan ilk 10 dakikaya oranla daha fazla sayı üretmeyi başaran Unics farkı biraz olsa kapatmayı başardı. 2009-10 sezonunda Galatasaray forması giyen Mike Wilkinson, Rusya temsilcisi adına öne çıkan isim olurken Galatasaray Medical Park, soyunma odasına 36-35 önde gitti.

İlk yarının bir bölümünde Milan Macvan’ı üç numarada deneyerek uzun beşi tercih eden Ergin Ataman, üçüncü çeyrekte Carlos Arroyo’yu daha etkin kullanarak tempoyu arttırmayı amaçladı. Bu yönde özellikle hızlı hücumlarda boş kalan David Hawkins’in attığı üçlüklerle önde kalan sarı-kırmızılılar, ABD’li kaptanından 10 sayı bulduğu periyodu yine bir sayı farkla, 55-54 önde kapatmayı başardı.

Karşılaşmanın büyük bir bölümünü önde götüren Galatasaray, son periyoda da iyi bir başlangıç yapsa da mücadelenin final anlarında büyük sorun yaşadı. Unics’in Chuck Eidson üzerinden şekillendirdiği hücumlar karşısında, Jamont Gordon ile skor bulan sarı-kırmızılılar, çeyrek ortasında farkı altı sayıya çıkarttı fakat kalan bölümde yaptığı basit hatalar oyunun kontrolünün Rus temsilcisine geçmesine sebep oldu.

Chuck Eidson’ın final periyodundaki olağanüstü performansıyla ayakta kalan Unics Kazan, Galatasaray Medical Park karşısında 80-74’lük galibiyete ulaşarak grupta büyük avantaj elde etti.

Maç: Galatasaray Medical Park – Unics Kazan Salon: Abdi İpekçi Spor Salonu, İstanbul Tarih: 09.01.2013 Saat: 20.45

1. ÇEYREK : 20 – 16 2. ÇEYREK : 16 – 19 (36 – 35) 3. ÇEYREK : 19 – 19 (55 – 54) 4. ÇEYREK : 19 – 26 (74 – 80)

 

Yayınlanma Tarihi:22:45,