SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İspanya Teknik Direktörü Vicente del Bosque, ülkesini Euro 2012’de üst üste üçüncü büyük turnuva zaferine taşıdıktan sonra FIFA tarafından yılın en iyi teknik adamı seçildi.

62 yaşındaki teknik adam, 2010 yılında Dünya Kupası zaferi sonrasında ödülü alma şansını küçük bir farkla kaybetmişti; fakat bu defa Real Madrid Teknik Direktörü Jose Mourinho ve Pep Guardiola’nın önünde bu şerefe layık görüldü. Bu yılki oylamada Del Bosque oyların %34.51’ini aldı; Mourinho yüzde 20.49, Guardiola ise yüzde 12.91’da kaldı.

Euro 2012’de İtalya’yı finalde 4-0 gibi farklı bir skorla yenerek zafere uzanan İspanya, tarihte ilk kez, üst üste üç büyük turnuvada birden şampiyonluk yaşayan milli takım olmayı başarmıştı.

Daha önce Real Madrid’le iki Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu yaşayan Del Bosque, İspanya ile de özgeçmişine Dünya şampiyonluğunun ardından Avrupa şampiyonluğunu da ekledi.

Ödül törenine katılmayan Jose Mourinho ikincilikle yetinmek zorunda kalırken, Pep Guardiola ise Barcelona’daki son sezonunda gösterdiği performansla üçüncü oldu.

Yayınlanma Tarihi:23:30,