SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Önce Galatasaraylı Engin Baytar’a verilen ceza ile gündeme gelen Tahkim Kurulu kararları Caner Erkin’e hakeme “lan” dediği için verilen ceza ile iyiden iyiye sorgulanırken son olarak Meireles’in tükürük cezasının kaldırılması tartışma oklarını iyice Tahkim Kurulu’na çevirmiş oldu.

Tüm bu yaşanan olaylarla ilgili olarak suskunluğunu bozan Tahkim Kurulu Başkanı Engin Tuzcuoğlu gündemdeki olaylarla ilgili olarak Milliyet’e açıklamalarda bulundu. Tuzcuoğlu açıklamalarında şu ifadelere yer verdi;

“Başkanlığa geldiğim için kesinlikle pişman değilim. Spor ve ceza hukuku sevdiğim bir alan. Herhangi bir kulüp, oyuncu veya camia ile bir bağlantımız yok.”

“Hakem raporu tartışılmaz deniyor ancak teknik hususta tartışılmaz. Bir eylem söz konusu ise ve ortada onun aksi bir delil varsa cezada değişikliğe gidilebilir. Yazılı bir belgenin aksi tanıkla ispatlanamaz. Hukukta delillerin kuvveti vardır ve kararlar buna göre alınır.”

“Meireles ile ilgili olarak 7 saat görüntüleri izledik ve Meireles’in tükürmediğine kanaat getirdik. Tükürmek somut bir eylemdir. Halis Özkahya'nın raporu da yalan değil. Meireles'in ağzından bazı sıvılar yüzüne geliyor ancak tükürme kastı yok.”

“Ya tükürme eylemi var dersiniz 8 maç verirsiniz ya da cezanın tamamını kaldırmanız gerekir. Biz de bunu yaptık. Ancak hakaret için verilen üç maçlık ceza konusunda PFDK'yı eleştiriyorum. Hukuk Müşavirliği'nin başvurusu olmadığı için cezayı artıramadık. Bizim kurulun kararı aleyhte bozma durumu yok.”

“PFDK’nın başında 40 yıllık hakim var. Ancak Pazar günü oynanan bir karşılaşma ile ilgili Salı günü karar veriyorlar. Tahkim'e gelirse Perşembe günü onaylıyoruz veya kaldırıyoruz. Disiplin Kurulu’nun daha kalabalık olması lazım”

“Benim de taraftarı olduğum bir takım var. Orduluyum ve kendi şehrimin takımını çok seviyorum. Her yıl kulübe katkı sağlamak için iki kombine bilet alırım. Tuttuğum takım beni en çok eleştirenlerden bir tanesi.”