SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Sporda Şiddet Yasası'nı sahaya yansıtacak, holiganlara elektronik takip imkanı tanıyıp bilet satışını yasaklarken, sahaya yaklaşmalarını bile engelleyen uygulama yönetmeliği yaklaşık bir yıl sonra dünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak, yürürlüğe girdi. Şiddetin yanı sıra sahalarda kötü tezahürat, hakaret ve taşkınlığın önlenmesi için de önlem alınacak.

ELEKTRONİK BİLET SENEYE KALDI!

Başta futbol olmak üzere spor alanlarında elektronik bilet uygulamasına geçiş ve tüm statların kamera sistemi ile donatılmasına ilişkin yönetmelikte de yer alan hükümlerin yürürlük tarihi, kulüplerin baskısı ile 2013 yılı Mayıs'a kadar uzatıldı. 2013-14 futbol sezonundan itibaren süper lig kulüplerinin maç oynadıkları statlarda elektronik bilet sistemine geçilmesi için bir komisyon oluşturan ve ihale açılacağını duyuran Futbol Federasyonu. hazırlıkların tamamlama aşamasına geldiğini bildirdi. Yeni sistemde herkese bir bilet satılacak. Karaborsadan ve kontrolsüz bilet satışı engellenecek.

HOLİGANLARI ‘BİLGİ BANKASI’ BULACAK

Süper Lig maçlarının ardından son olarak Galatasaray-Beşiktaş tekerlekli sandalye basketbol derbisinde yaşanan holigan terörü “Kanun var, niye uygulanmıyor” tartışması başlatmıştı. Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun'daki tedbirlerin uygulamasına ilişkin 26 maddelik yönetmeliğe göre Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde kurulan Elektronik Bilgi Bankası kanalıyla holiganlar kayıt altına alınacak. Spor müsabakalarında kanuna muhalefet eden, hakkında adli ve idari işlem yapılanların fotoğraf ve bilgileri banka kanalıyla kolayca izlenecek. Yönetmelik özetle şöyle:

E-KART DÖNEMİ BAŞLIYOR

Statlara girecek seyircilerin tüm bilgileri e-kart üzerinde yer alacak. Şahıslar sadece bu kartı kullanarak bilet alabilecek, herhangi bir şiddet olayına karıştıkları saptandığında yasada belirtilen sürelerle spor müsabakalarına girmeleri engellenecek ve haklarında cezai işlem yapılacak, bilet de alamayacaklar.

HOLİGAN KARAKOLA BAŞVURACAK

Seyirden yasaklanan kişiler, tarafı olduğu takımın maçlarının olduğu gün, karşılaşma başlamadan bir saat önce ve bitiş düdüğünden bir saat sonra en yakın polis karakolunda başvurup bekleyecek. Gereğini yapmayanlar için ilgili cumhuriyet savcılıklarına suç duyurusunda bulunulacak.

BİR YIL SÜREYLE YASAKLANACAKLAR

Kamu davasının açılmasının ertelenmesine, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, hapis cezası yerine seçenek yaptırım olarak tedbire veya hapis cezasının ertelenmesine karar verilmesi halinde, kararın kesinleştiği tarihten itibaren; ön ödeme halinde ise ön ödemede bulunulduğu tarihten itibaren, bir yıl süreyle spor müsabakalarını seyirden yasaklanma tedbirinin uygulanmasına devam edilecek. Yasak kararları Elektronik Bilgi Bankası'na işlenmek üzere il spor güvenlik birimine gönderilecek.

KÖTÜ TEZAHÜRAT VE TAŞKINLIK ÖNLENECEK

İllerde, vali veya görevlendireceği vali yardımcısının başkanlığında İl Spor Güvenlik Kurulu, ilçelerde İlçe Spor Güvenlik Kurulları oluşturulacak. Bu kurullar, yasa ve yönetmelikte yazılı her türlü tedbiri alacaklar. Spor güvenliğinden sorumlu olan kurum ve kuruluşlar arasında koordinasyonu sağlayacaklar. Spor alanlarında veya çevresinde hakaret içeren, kötü tezahürat ve buna bağlı taşkınlıkların önlenmesine dair tedbirleri de dahil şiddeti önleyecek her türlü önlemi belirleyip aldıracaklar.

Yayınlanma Tarihi:21:44,