SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fenerbahçe’nin hukuktan sorumlu yönetim kurulu üyesi Deniz Tolga Aytöre, Sarı-Lacivertliler’in ‘3 Soru 3 Cevap’ bölümüne açıklamalarda bulundu.

Fenerbahçe’nin resmi internet sitesinden yayınlamam metin şöyle;

“Hukuktan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Deniz Tolga Aytöre, '3 Soru 3 Cevap' bölümünde konuğumuz oldu; gündemi değerlendirdi:

1.Soru: Yeni yıldan beklentileriniz nelerdir? Ayrıca son günlerde basında transferler konusunda oldukça fazla haber yer almakta… Bu konu hakkında bir mesajınız var mı?

Yönetim kurulu üyesi ve bir Fenerbahçe taraftarı olarak öncelikle tüm camiamıza, mutluluk ve başarılarla dolu bir yıl diliyorum.

Camiamızın, şampiyonluk ateşinin yaktığını görüyorum. Her branşta, yarıştığımız her kulvarda bunu başaracağımızdan eminim.

Rakibe her konuda saygının gözetileceği ve sadece futbolun ön planda olacağı bir ikinci yarı diliyorum.

Fenerbahçe'nin kurumsal kimliğine verdiği özen doğrultusunda, futbol şubemiz ve teknik heyetimiz duruken transferler konusunda açıklama yapmayı doğru bulmuyorum.

Ancak şunu söyleyebilirim ki; basında çıkan transfer haberlerinin birçoğu gerçeği yansıtmıyor. Teknik ekibimizin sunduğu raporlar çerçevesinde futbol şubemiz ve yönetim kurulumuzun bu konuda yoğun ve hassas bir çalışma içerisinde olduğu doğrudur.

Bu çalışmanın sonuçları, kurumsal yapımız doğrultusunda en kısa sürede kamuoyu ile paylaşılacaktır.

2.Soru: Meireles ile ilgili basında rakip takımların yöneticilerinin beyanlarına karşı bir cevabınız olacak mı?

Bakın! Meireles konusunda Türkiye Cumhuriyeti Anayasası tarafından görevlendirilmiş ve yetkilendirilmiş kurum ve kurullar son sözlerini söylediler.

Bunun üzerine yapılan tüm yorum ve değerlendirmelerin, hukuken bir anlam ifade etmediği kanaatindeyim.

Ancak bazı açıklamaları, Türk sporu açısından oldukça tehlikeli bulduğumu söyleyebilirim. Özellikle ırkçı söylemler ve çocuklar üzerinden yapılan birtakım yorumlar endişe verici. Bununla birlikte kendi oyuncusuna, kendi yönetimine ve başkanına saygı göstermeyenlerden saygı beklemenin de yersiz olduğunun farkındayım.

Sırf kendi camialarına mesaj vermek adına yapılan bu açıklamalar, bugüne kadar tarafımızdan muhatap alınmadığı gibi bundan sonra da muhatap alınmayacaktır.

Ancak bir haftadır devam eden bu söylemlerden hasar gören Türk futbolu olduğu için şuanda bu soruyu cevapladığımı belirtmek isterim.

Yeri gelmişken buradan Beşiktaş JK Başkanı Sayın Fikret Orman'ın açıklamalarının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Türk futbolunun ihtiyacı olan toplumsal barışa sağladığı katkı nedeni ile Sayın Orman'ın bu tavrının önemsenmesi gerektiğini düşünüyorum.

3.Soru: Meireles konusunda, Tahkim Kurulu'nun verdiği karar üzerine bazı kulüpler tarafından gösterilen tepkiyi nasıl karşılıyorsunuz?

Biz, Fenerbahçe Spor Kulübü yönetimi olarak futbolcumuz Caner konusunda ne tavır sergilediysek Meireles konusunda da aynı tutumu sürdürdük. Kaldı ki konu Fenerbahçe olduğu zaman özellikle yaratılmak istenen bilgi kirliliği ve algı tetikçiliği artık tüm kamuoyunun malumu.

Bu deformasyon içerikli haber ve yayınların, kamuoyunda gördüğü itibar (!) ortadadır. Ancak bir hukukçu olarak, Meireles olayında Tahkim Kurulu kararlarının böyle altyapısızca tartışılmasını, kasıtlı bulduğumu söyleyebilirim.

Kamuoyunda yaratılmaya çalışılan algı, Türkiye Futbol Federasyonu'nun görüntülere dayanarak karar vermesinin hukuki olmadığı ve Tahkim Kurulu'nun görüntülere dayanarak verdiği yegane kararın bu olduğu yönünde.

Oysa ki yöneticileri açıklamalarda bulunan kulüp oyuncularına verilen cezaların, görüntülere dayanarak indirildiği ve hatta yapılan bu indirim sonrasında bu oyuncuların Fenerbahçe'ye karşı olan müsabakada oynadığı, Tahkim Kurulu kararlarının gerekçelerinde açıkça belirtilmiştir.

Görüntülere dayanılarak ceza verilebilen bir sistemde yine görüntülere dayanılarak cezaların kaldırılması hukuken olması gereken uygulamadır. Bununla birlikte gözardı edilmemesi gereken; kararda etkili olan bir diğer gerçek ise görüntülerin yanı sıra futbolcumuz Raul Meireles'in disiplin yargılaması süresinde yaptığı oluşa uygun, itibarı hakeden nitelikteki beyan ve savunmalarıdır.

Kaldı ki olmayan bir eylemden dolayı, futbolcumuzun cezalandırılması amacına ulaşamayanların; -uygulamada hiçbir örneği olmadığı şekilde- sportmenliğe aykırı bir hareketi, 12 maçlık ceza kapsamına taşıma konusundaki girişimleri, yasal düzenlemelere olduğu kadar hakkaniyet kurallarına da açıkça aykırıdır.

Üstelik bu konuda kurullara sevki dahi yapılmayan onca eylem varken…

Örneklediğimiz tüm bu kararlara karşı Fenerbahçe Spor Kulübü Yönetim Kurulu olarak bugüne kadar taraf olmamamımızın nedeni; Türk futboluna olan saygımızın yanı sıra mevcut hukuk kuralları ve yasal düzenlemelere vakıf olmamızdan kaynaklanmaktadır.”