SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Bu tekniklerin tamamını ve bu usta vuruşları bir sanatçı hüneri ile gerçekleştiren isimleri size sunuyoruz.. İşte futbol stilleri..

Futbol sahalarında seyir zevkini artıran en önemli unsur gol olarak kabul edilir. Futbolda bu denli öneme sahip golün oluşması için yetenekli ve hünerli ayaklara ihtiyaç duyuluyor. Seyir zevkini daha da arttıran özel yetenekler taşıyan yıldızlar da futbol izleyicisini bir mıknatıs gibi çekiyor. Özel hareketler yapabilen, sahadaki diğer futbolculardan farklı olduğunu hissettiren yıldızlar, bazen sahalarda fantastik işler yaparak izleyiciyi büyülüyor. Modern futbolda artık farklı teknikler ve stiller görülmek isteniyor. Topla dönüşler, aldatmalar, kesmeler, şaşırtıcı paslar, vuruşlar ve daha fazlası.

Dövüş sanatlarından Kung-Fu, sonradan değişik coğrafyalar ve milletler tarafından farklı stiller kazanmış olan bir spor dalı oldu. Sarhoş adam tekniği, Maymun Kung-Fu tekniği, Shaolin Kung-Fu, Kaplan gözü tekniği gibi örnekler sayılabilir.

Şov sporu olan Amerikan Güreşi Smackdown’da bile bu doğrultuda çok sayıda örnek yer alıyor. Güreşçi Carlito'nun ‘Backstabber'ı, Matt Hardy’nin ‘Swanton Bomb’u, Ray Mysterio'nun ‘West Coast Pop'ı, Great Khali'nin ‘Khali Bomb'ı ve Undertaker’ın ‘Thombstone’u kendilerine has stilleri olarak güreş dünyasında büyük heyecan yaratıyor.

Futbol sahalarında da çok çeşitli teknik ve stiller var. Bu sefer pek telaffuz edilmeyen o teknik ve stillerden bahsedeceğiz..

ÖZEL TEKNİK VE STİLLER

RONALDINHO’NUN ELASTİK ALDATIŞI /  FLİP-FLAP

Özellikle Brezilyalı Ronaldinho'nun rakiplerine karşı çok uyguladığı için sürekli onun adıyla anılan bu teknik, aslında yetenekli olan çok isim tarafından yapılıyor. Ancak Ronaldinho'dan bu tekniği sıkça görmek daha mümkün oluyor. Ronaldinho bu tekniği yaparken karşısındaki rakibini ekarte etmeyi amaçlıyor. Bu teknikte, karşısında yüz yüze ve çok yakın duran rakibi aldatmak için öncelikle topu sağ ayağına yapıştırarak hafifçe sağ tarafa gönderir gibi yaparak ani bir bilek hareketiyle topu havadayken sola atarak rakip yanıltılıyor. Bu hareketi sahada yapmak için çok önemli 3 unsur gerekiyor; çok hızlı düşünen bir beyin, topla dans eden bir ayak bileği ve mükemmel bir zemin..

NEYMAR’IN ‘REVERSE FLİCK’ PASI

Brezilyanın Dünya futboluna son hediyesi olan Neymar, çiçeği burnundaki kariyerinde mükemmel işler yapıyor. Neymar’ın fenomen yaptığı bu pas stili büyük hayranlık kazandırıyor. Karşısına rakibini alan Neymar önce topla stop ediyor, sağ ayağında ki topa sol topuğuna sürükleyerek havalandırıyor ve bacağıyla bir fake yaparak rakibin şaşkın bakışları arasında topu arkadaşına yolluyor.

RORY DELAP’IN ROKETLERİ

Stoke City'nin İrlandalı futbolcusu Rory Delap'ın inanılmaz taç atışları sayesinde takımı çok sayıda gol buldu. Delap'ın attığı taç atışları Les Ferdinand'a göre zaman zaman 60 km hıza ve 35 metreye kadar gidebiliyor. Bu yüzden bir çok kişi bu stile “Delap'ın Roketleri” diyor. Delap bir savunma oyuncusu olmasına rağmen bir hücum oyuncusu kadar önlem alınması gerekilen bir isim. Okul yıllarında cirit takımında yer almış olması sayesinde bu özelliğini futbolda rahatça kullanabiliyor. Stoke City'nin maçlarında korner gibi taç atan Delap için sezon başında sahanın boyutları standartlara uygun şekilde daraltıldı.

MARADONA’NIN 360º'LİK ALDATICI DÖNÜŞÜ / ZİZOU RULETİ

Amerikan futbolunda keşfedilen ve çok sık yapılan bu stil, futbol oynadıkları dönemlerde Maradona ve Zidane sayesinde çok popülerleşti. Fakat bu stili futbolda uygulamak oldukça zor. Playstation oyunlarında The Marseille Turn (Marsilya dönüşü) olarak geçen stil, topu sürerken üstünde 360 derece dönme hareketi.. Bu hareketin esas isimleri ise “Zidane dönüşü”, “Maradona'nın 360 derecelik dönüşü”, ya da eski bilgisayar oyunlarında karşılaşabileceğimiz “Rocastle 360”.

Hareketin en bilinen sahibi Zinedine Zidane..

Bu hareketteki amaç etrafında yer alan 1 veya 2 rakibi birden oyundan düşürmek. İki oyuncu arasında veya karşısında kalan futbolcu, topu rakiplerinin üstüne sürer. Rakip (ler) hamle yapmadan futbolcu ayağıyla topun üstüne 360 derecelik bir manevra ile önce sağ ayağıyla, sonra sol ayağıyla basarak döner ve topun üstündeyken rakiplerinin bakışları arasında topla devam eder. Bir nevi futbolcu topu himayesi altına alır. Bugün Cristiano Ronaldo, Kaka, Robinho, Franck Ribery, Ricardo Quaresma, Lionel Messi, Park Ji-Sung, Ronaldinho ve Maroune Fellaini bu hareketi sık sık yapan yıldızlar.

HZ.MUSA GEÇİSİ

Belki de tüm bu uluslararası deyimler içinde en ilginci, adını Danimarka'lıların verdiği: Moses (Hz. Musa). İki rakip defans oyuncusunun arasından geçerek ceza sahasına girmek anlamına geliyor ve Hz. Musa’nın denizi ortadan ikiye ayırmasına gönderme yapılıyor.

Michael-Brian Laudrup kardeşilerin sıkça yaptığı bu çalım stili sayesinde adı pek popüler olmasa da bugün birçok futbolcunun yaptığı bir stil. Arda Turan, Anelka, Alex, Yusuf Şimşek ve Yattara'nın bu tipte ceza sahasına girişlerini sıkça izledik.

TRIVELA TEKNİĞİ

Trivela bir futbol tekniği terimi. Genellikle futbol topuna futbolcunun ayağının dışıyla hükmetmesinden ortaya çıkıyor. Bu tekniği sıkça futboluna yansıtan yıldız isim olarak Portekizli Ricardo Quaresma akla gelir. Top sürerken, pas atarken, çalım atarken ve şut atarken bile trivela tekniğini kullanıyor. Cristiano Ronaldo da bu tekniği iyi biliyor ve dripling atarken kullanıyor.

Trivela'yı çok kullanmasa da popülaritesini arttıran bir başka yıldız isimde Roberto Carlos, Quaresma medyaya verdiği demeçlerinde Carlos'tan ilham aldığını dile getirmiştir. Öyle ki Roberto Carlos; Real Madrid formasıyla bir La Liga maçında hareket halindeki topa korner bayrağının olduğu bölümden ayağının dışıyla vurarak gol atabilmiştir. Quaresma ve Roberto Carlos'un bu tipte golleri var.

ROAD RUNNER /SONIC ve FOK BALIĞI DRİBLİNGİ 

Dünyanın en hızlı koşan kuşu Road Runner'dan esinlenerek adlandırılan bu dripling stili, saatte 11 km'ye ulaşabilecek hızda driplinge kalkan futbolcular için geçerli. Sega’nın sevimli ve hızlı karakteri Sonic’den de esinlenerek telaffuz edildiği oluyor. Özellikle kısa bacaklı ve kilosu ağır olmayan futbolcular bu driplingi sergilemeyi başarıyor. Bunlardan en bilineni ise Fenerbahçeli yıldız Roberto Carlos'tur. Carlos özellikle Real Madrid ve Brezilya milli takımında oynadığı günlerde sıkça bu driplinge kalkıp geriden gelerek şut ve kesme yaptı.

Brezilya’da Leonidas'ın röveşatası, Didi'nin frikikleri, Garrincha'nın driplingleri, Pele'nin golleri ve Ronaldinho'nun bakmadan attığı ‘no look' pas stillerine Kerlon'un rakiplerini kafasında top sektirerek geçmesi stili de eklendi. Literatürde ‘fok balığı driplingi' olarak yerini alan bu hareketi nedeniyle savunmacılar Kerlon'un kafasındaki topu almakta zorlanıyor.

KORNER GOL

Bazı yıldızlar topa öyle hükmeder ki kornerden bile gol atarlar. Ölü toplardan gol atmak için müthiş bir futbol zekasıyla vücuda hükmetmek esas alınır. Sadece ayak değil, kalça da duran topa dokunuş anında önemli rol oynar. Örneğin bir dönem Malatyaspor forması giyen Makedonyalı futbolcu Shakiri Euro 2004 eleme maçlarında İngiltere'de İngiltere'ye kornerden nefis bir gol atarak soğuk duş yaşatmıştı.Lille forması giyen Brezilyalı süper yetenek Michel Bastos'un da kornerden birkaç golü bulunuyor. Fakat bu konuda ders verebilecek çapta iki isim tanınıyor ki hayranlık uyandırmışlardı. Onlar Juan Sebastian Veron ve Sinisa Mihajlovic.. Bir dönem Lazio'da beraber forma giyen ikili, duran toplardan çok sayıda golü takımlarına kazandırdılar. Ancak iki yıldızın da kornerden kale içerisine falsolu kestiği müthiş vuruşlar ders nitetliğinde anlatılacak tarzdaydı. Futbolculuğu döneminde Mustafa Denizli'nin de bu tip gollere imza attığı biliniyor.

RABONA DOKUNUŞU / X VURUŞU

Futbolun en estetik hareketlerinden biridir. Bu hareketi yapmak için futbolcu; kullanmak istediği ayağı topun duruma göre sağına veya soluna alır. Topa sahip olmayan diğer ayağını sahip olan ayağının arkasından geçirerek sağlam bir vuruş yapabilirse Rabona gerçekleşmiş olur. Başarılı bir rabona sonucu futbolcu X şekline dönüşür. Başarısız bir vuruşta ise futbolcu ya kendi ayağına vurur, ya da top istediği gibi gitmez. Futbol sahalarında rabona yapmaya çalışırken kendisine çelme atıp yere düşen futbolcular da görülmüştür.

Birçok futbolcu bu hareketi seyir zevkini arttırmak için kullanıyor olsa da Cristiano Ronaldo, Quaresma, Maradona, Ronaldinho,Neymar, Matias Fernandez, Aimar, David Villa, Aquilani, Joe Cole, Nick Carle, Recoba ve Rivaldo gibi teknik kapasitesi yüksek olan ancak zayıf olan diğer ayaklarını kullanamayan futbolcular bu hareketi pas atmak ve hatta yerine göre şut çekmek için bile kullanırlar. Portekizli flamboyan yıldız Ricardo Quaresma maçlarda sıkça rabona pas ve şut denemesi yapar ve başarılı olmuştur. Jeneriklik birkaç gole de imza atmıştır.

NAKAMURA SPECIAL

Bir başka deyişle Naka-Special..

Futbolu bırakmış olsa da Celtic formasıyla tanıdığımız Japon yıldızı Shunsuke Nakamura'nın özel vuruşları ve duran toplarına taraftarlar tarafından bu isim takıldı. Fantastik vuruş ve golleriyle sevilen Nakamura'ya Japon çizgi film yıldızı 'Tsubasa' diye de hitap ediliyor.

Nakamura'nın bu günlere gelmesine beraber çalıştığı Zico'nun da etkisi büyük. Duran toplara yay gibi esneyerek vuran ve ayağının içiyle verdiği etkileyici falsoyla topu ulaşamayacağı köşelere yollayan Nakamura, Reggina'da oynadığı dönemde Galatasaray'ın transfer gündemine gelmişti.

ANDREA PIRLO’NUN PAS SANATI

Futbolculuğunun yanı sıra resim yapma yeteneği ile de tanınan ve İtalya'da bir çok entelektüel tarafından sanatçı yönü bulunduğu için sempatiyle bakılan tek futbolcu Andrea Pirlo.. Onun pas yeteneğinin mükemmel düzeyde olduğu kabul edilir. Hatta zaman zaman Milan Junior Kampı'nda yer alan geleceğin yıldızlarına hem moral vermek hem de nasıl pas vermeleri gerektiği konusunda mini dersler veriyor. Pirlo'nun pas yeteneğine Art of Pass (Pas Sanatı) yakıştırması da yapılıyor. Pirlo'nun bir idman sırasında 32 dakika boyunca topu hiç kaybetmeden dar alanda tek pas çalışması yaptığını Milan kulübü bir keresinde resmi sitesinden duyurmuştu. Pirlo maçlarda sergilediği isabetli pas yüzdesiyle büyük takdir topluyor.

STEP OVER/ TOPLA HİPNOZ

Son zamanlarda Cristiano Ronaldo'dan hemen hemen her maç sergilenen bir çalım stili. Türkçe manası topun üstünde adım atmak manasına, başka dillerde top üstünde pedal çevirme şeklinde de niteleniyor. Bazı Türk spikerlerin topun üstünde daireler çizdiğini söylediği çalım stili de denilebilir. Topla dripling halindeyken futbolcunun bacaklarını seri şekilde topun etrafında açılar çizerek rakibi aldatma girişimine step over stili adı verilmiştir. Bu stilin amacı bir nevi rakibi kısa süreli hipnoz etmek ve aldatmaktır. Bu stilin en iyi temsilcisi Ronaldo ve Neymar gibi anımsansa da esas ustası Brezilya'nın sönük yıldızı Denílson de Oliveira olarak biliniyor.

Bacaklarını çok hızlı kullanabilen Denilson, step over'ı arka arkaya 10'dan fazla yapabiliyor ve rakibini sersemleştirebiliyordu. Bugün ise Robinho, Ronaldinho, Ronaldo, Ricardo Quaresma, Cristiano Ronaldo, Harry Kewell, Joe Cole, Ryan Giggs, Arjen Robben, Franck Ribery, Joaquín Sanchez ve Mancini step over'ı nefis uygulayan usta ayaklar.

VAN PERSIE’NIN UÇAN HOLLANDALI VURUŞU

Denizci efsanelerinde yer alan ve esrarengiz bir şekilde kaybolan Uçan Hollandalı isimli gemiden esinlenerek adı verilen bu vuruş stili, Manchester United’ın Hollandalı yıldızı Robin Van Persie'nin Arsenal forması giyerken Charlton Athletic kulübüne attğı gol sonrası ortaya çıkmış bir vuruş stilidir.

Charlton-Arsenal maçında Van Persie, sağ kanattan yapılan bir ortaya attığı driplingle beraber zıplamış ve havadayken şut atarak bir gole imza atmıştı. Bu gol aynı zamanda Premier Lig tarihinde tüm zamanların gelmiş geçmiş en iyi gollerinden biri olarak da nitelendirilmişti. Uçan Hollandalı vuruşu adı verilen bu gol gerçekten de görülmeye değer.

ARKA TOPUK DOKUNUŞU

Teoride çok kolay gibi görünen bu pas stilini pratikte uygulamak zordur. Futbolcu topun önüne ayağını koyduğu zaman uygun zamanı bekler ve topa ayağının arka kısmı (topuk) ile süratini ayarlayacak şekilde pas veya şuta çevirir. Aldatıcı bir hareket olduğu için bir çok savunma oyuncusu karşısında başarılı verim alınabilir. Bu stili oldukça gelişmiş bir şekilde uygulayan futbolcularda görülmüştür.

Özellikle Thiery Henry bu stili çok değişik yöntemlerle gerek pas gerekse çalım atarken sıkça kullanıyor. Bazı klas yıldızlar bu stili uygularken o kadar ustalaşmıştır ki penaltı atarken bile kullanırlar. Zlatan İbrahimovic'in Euro 2004'te 90. dakika da İtalya'ya havadayken attığı topuk golü halen akıllardadır..

CRISTIANO RONALDO’NUN PERGEL STİLİ

Ronaldo, duran topların başına geldiğinde şaşırtıcı ve biraz da gülümseten bir vuruş tarzı yarattı. Duran toptan adımlarını geri atarak uzaklaşan Ronaldo, bacaklarını adeta bir pergel gibi açıyor ve sonra da yavaşça sokularak sert ve falsolu bir vuruş yaparak atışını yapıyor.

Ronaldo'nun bu stili deneyip golü bulduğu anlarda topun bir yöne giderken aniden ters yöne yöneldiği kameralarca tespit edilmişti. Bunun sırrının ne olduğu kısa bir süre İngiltere'de merak edilmiş ve daha sonra da anlaşılmıştı. Vuruş anında güçlü bacaklarıyla kalçasını iyi ayarlayan Ronaldo,topa burun diye tabir edilen parmak uçlarının olduğu kısımla vuruyordu. Bu şekilde top yediği şut darbesiyle hava kaçırıyormuş gibi dönerek ve yön şaşırtarak gidiyordu. Gerçekten çok zekice keşfedilmiş ve başarılı olan bir stil. Bu stile henüz bir isim verilemedi ancak bir kısım futbolseverler, Ronaldo bacaklarını açtığında pergele benzediği için pergel stili adını taktı.

JAPON KAMİKAZE DİZİLİŞİ

1-6-3 formasyonu, çılgınca bir diziliş şekli gibi görünse de tek santrafor üzerine kurulu bir taktik anlayış olarak benimseniyor. II. Dünya Savaşı sırasında Japon İmparatorluğu’nun Müttefiklere karşı intihar saldırısı yapan havacılarına verilen saldırı stilinden esinlenerek futbola geçiş yaptı. İlk kez 1936 yılındaki olimpiyat oyunlarında Japon milli takımı bu dizilişi denedi ve İsveç'i 3-2 mağlup etti. Fakat daha sonra İtalya'ya 8-0 mağlup oldular ve bu maç Kamikaze dizilişini rafa kaldıran maçlardan biri oldu. Kamikaze dizilişi; kalecinin önünde bir libero, önünde iki ön libero, iki kanat oyuncusu , iki forvet arkası oyuncusu,birer sağ ve sol açık ve santrafor'dan oluşuyor. 3-4-3 gibi görünen bir piramide benziyor olsa da bugün bu diziliş global futbola çok uzak olduğu gibi, tıpkı Japon uçaklarının intihar saldırısı yapmasına benziyor.

Koray DUSOVA / AMK

Yayınlanma Tarihi:19:42,