SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Hamza Yerlikaya, ”Hedefimiz, 2013 yılında, Avrupa Şampiyonası’nda, Akdeniz Oyunları’nda ve dünya şampiyonasında başarımızı artırmak” dedi.

Yerlikaya, 2012 yılının olimpiyat yılı olduğunu hatırlatarak, Londra Olimpiyatları’nda altın madalya beklediklerini, ancak bunun gerçekleşmediğini hatırlattı.

Londra Olimpiyatları’nda Rıza Kayaalp’in 3. olarak kendilerini mutlu ettiğini belirten Yerlikaya, ”Rıza kardeşimiz hem de iyi bir çıkış yaparak ‘dünya minderlerinde ben de varım’ dedi. 2012 yılında genel anlamda bakarsanız çok olumsuz bir durum yok ama tabi ki son olimpiyata bakarsanız olumsuzluk gözüküyor” diye konuştu.

Yerlikaya, Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı olarak 2013 yılından umutlu olduğunu ifade ederek, ”Yeni yılda yıldızlarda, gençlerde altyapı oluşturarak güçlü bir ekip kurmak, genç jenerasyona, dinamik bir ekibe güvenmek ve onlara yer vermek istiyoruz. Bunun yanında tecrübeli arkadaşları da yanlarına monte ederek bu yıl Avrupa Şampiyonası’nda, Akdeniz Oyunları’nda ve dünya şampiyonasında başarımızı arttırmak istiyoruz. Bunu başarabilecek güce sahibiz” dedi.

“SORUMLULUKTAN KAÇMIYORUZ, ÜZERİNE GİDİYORUZ”

Güreşte 2013 yılında sportif başarının yanı sıra tesisleşme açısından da büyük hamleler peşinde olacaklarını ifade eden Yerlikaya, bu çerçevede federasyon olarak ilk etapta Ankara’da yeni bir binaya geçeceklerini belirtti.

Yerlikaya, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan ile görüştüklerini ve bu hafta Kızılay’daki Spor Genel Müdürlüğü’ne ait binaya taşınacaklarını ifade ederek, ”Sonrasında Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan, Bakanımız Suat Kılıç ve Genel Müdürümüz Mehmet Baykan’ın teveccühü ile Sarıyer’de bize ait olan tesisimizi biraz daha kullanışlı, bir güreş eğitim, antrenman merkezinin yanı sıra bir enstitü, bir akademi şekline getirmek istiyoruz.

Ayrıca Ankara’da 2013-2014 yılları içinde bir tesis altyapısı kurabilmek gibi projelerimiz var. Bunlarla ilgili hem başbakanımıza hem bakanımıza da bilgi verildi ve bu konuda destek de büyük. Tabi yatırım yapmadan çocuklarımızın, kardeşlerimizin, arkadaşlarımızın rahat, huzurlu çalıştığı ortamı sağlamadan bazı şeyler olmuyor. Bunları sağlamak lazım. Güreş eğitimlerle ilgili bir projemiz vardı, Bakanımız Suat Kılıç’a verdik. Bu hafta içinde o konuyla ilgili yönetmeliklerde bir değişiklik olacak inşallah. Sorumluluktan kaçmıyoruz, üzerine gidiyoruz. Sorunların üzerine gideceğiz. Kalıcı temellerle kurumsallaşmış bir güreş camiası hedefliyoruz. Kalıcı temelleri atılsın, günlük, dakikalık projeler, programlar değil, uzun vadeli, kalıcı projeler ve programlar üzerine çalışıyoruz. İnşallah sonu hayırlı olacaktır” diye konuştu.