SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Milan’ın efsanevi futbolcusu Paulo Maldini, eski kulübü için “sıradan bir takım” tanımlaması yaptı.

25 sezon boyunca Milan formasını giyen ve bu dönemde 5’i Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu olmak üzere sayısız kupa kazanan Maldini, La Repubblica’ya “25 sene boyunca Milan forması giyebildiğim için çok şanslıyım. ben ilk geldiğimde Milan muhteşem bir yapılanmaya sahip üst düzey bir kulüptü. Silvio Berlusconi, bizlere büyük düşünmemizi öğretti. Geldiğim dönemi Sacchi takip etti ve onunla birlikte bir sembole dönüştük. Fakat yıllar geçtikçe o sembolik durum kaybolmaya başladı ve Milan büyüsünü yitirdi. Bunun da en büyük sebebi Milan’da tarih yazan isimlerin artık kulüpte yer almaması ve kulübün, oyuncularını büyük üşünmeye yönlendirmemesidir.” diyerek kulübü eleştirdi.

Maldini, ayrıca “Şu anki Milan kadrosuna bakınca herkesin görev adamı olduğunu görebilirsiniz. Ayrıca planlama diye birşey de mevcut değil. Sezon başında 12 önemli oyuncu takımdan ayrılıyor ama hâlâ nasıl oluyorsa iyi bir başlangıç beklenebiliyor. Şu an üzülerek söylüyorum ki Milan’ın herhangi bir planı yok. Kelepir, bonservis ücreti oyuncuları takıma doldurmak asla bir plan olarak değerlendirilemez.” sözleriyle kulübün planının olmadığını ve bu gidişle de eski gücüne kavuşmasının zor olduğunu belirtti.

Gelecek planlarından bahseden Maldini, “Babam, Cesare’nin yaşadıklarına tanıklık ettikten sonra teknik direktörlüğü düşünmüyorum. Eğer futbolun içinde yer alacaksam bilgilerimi paylaşmayı tercih ederim. Mesela Leonardo, beni kulübe çok istedi. Sadece kendimi göstersem bile orada bulunmamı istedi ama herhangi bir rolüm olmadan kulüpte bulunmayı anlamsız gördüğüm için kabul etmedim. Allegri de ona yardımcı olmamı istedi.” diyerek ileride futbol direktörü olarak görev yapabileceğini belirtti.

Son olarak Milan’a tavsiyelerde bulunan 44 yaşındaki efsane, “Kendimi Milan’a borçlı hissediyorum. Kazanabileceğim her şeyi Milan sayesinde kazandım ve kulübe o eski büyülü havasını tekrar kazandırmak istiyorum. Bayern Münih’e ve Real Madrid’e bakın, eski oyuncuların takıma son derece yardımcı olduğunu görürsünüz.” sözleriyle eski isimlerin kulübe geri kazandırılması gerektiğinin altını çizdi.

İlk defa 16 yaşında Milan ile Serie A’da boy gösteren Maldini, 41 yaşında futbolu bıraktı.

LIPPI’NİN MILAN’A TAVSİYESİ / TIKLAYIN