SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Almanya, İsviçre ve Türkiye’nin farklı şehirlerinden sonra Amsterdam’daki ünlü Dam Meydanı’nda toplanan yaklaşık 500 kişilik bordo-mavili taraftar, 2010-2011 sezonu şampiyonluk kupasının hakları olduğunu ileri sürerek, kupanın bir an önce kendilerine verilmesini istedi.

Türkiye Fair-Play Platformu ile Avrupa’daki VİRA Grubu üyelerinin ortaklaşa düzenlediği eylemde pankartlar açarak tezahüratlarda bulunan Trabzonsporlu taraftarlar, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ile Avrupa Futbol Federasyonları Birliği’ne (UEFA) ”şike olaylarını sümen altı etmemeleri” çağrısı yaptı. Fenerbahçe aleyhine tezahüratlarda bulunan grup, TFF yönetimini de istifaya davet etti.

Eylemin sonlarına doğru havai fişek yakan gruba polis müdahale etti. Polisle görüşen grup daha sonra dağıldı.

Grup adına açıklamada bulunan Benelüx Trabzonsporlular Vakfı Genel Sekreteri Yunus Değirmenci, Türkiye’de yaşanan şike olaylarını Avrupa’nın gündeminde tutma amacında olduklarını söyledi. Türkiye’de meydana geldiği ileri sürülen şike olaylarının şu anda farklı bir boyuta taşındığını kaydeden Değirmenci, bu süreçte en büyük zararı Trabzonspor’un gördüğünü ifade etti.

Türkiye’de devam eden yargılamayı sabırla beklediklerini ve ondan istedikleri bir sonuç alamadıklarını anlatan Değirmenci, FIFA’nın da bu sürece suskun kaldığını ve bunun kendilerini rahatsız ettiğini dile getirdi.

Değirmenci, iki sezon önceki şampiyonluğun Trabzonspor’un hakkı olduğunu ve bunu istediklerini söyledi.

Bu eylemi sadece Trabzonspor’un hakkını savunmak için yapmadıklarını ve temiz futbol istediklerin anlatan Değirmenci, ”Federasyon başkanı Fenerbahçe’yi kurtarmak için oraya konulan bir kukladır. Bugün Trabzonspor’un başına gelen yarın başka kulübün başına gelebilir. Federasyonun da istifa etmesi gerekir. Hakkımızı istiyoruz. Hakkımız nedir- Şampiyonluktur. Alnımızın akıyla aldık bu şampiyonluğu” diye konuştu. (tr.eurosport)

BU SEFER OLACAK / TIKLAYIN

ÜNAL KARAMAN GELİYOR / TIKLAYIN

Yayınlanma Tarihi:17:48,