SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Ferrari Başkanı Luca di Montezemolo, Felipe Massa’yı 2013 için yeni bir anlaşma yaparak takımda tutarak doğru kararı verdiklerini ifade etti.

Sezona kabus gibi bir başlangıç yapan Massa, Maranello merkezli takımla yeni bir anlaşma imzalamasının ardından bambaşka bir kimliğe bürünmüş ve takımın ikinciliğine önemli katkılarda bulunmuştu.

Pek çoklarınca sorgulanan bu karar ve Ferrari’nin genç bir pilota yönelmesinin daha doğru olacağına yönelik düşüncelerin basına yansımasına rağmen Montezemolo verdikleri karardan şüphe duymadıklarını ifade etti.

Bu hafta Maranello’da Ferrari’nin Noel etkinliğine katılan Montezemolo, “Brezilyalı sezonun ikinci yarısında büyük bir performans ortaya koydu. İlk bölümde ise bütün dünya tatildeymiş gibi kayıptı. Şaka bir yana takımda kalmasının doğru bir karar olduğunu düşünüyorum.”

“Eğer gitseydi, O’nun yerine gelecek fark yaratabilecek hızda bir pilota ihtiyacımız olurdu ki, etrafta Felipe’den hızlı çok fazla pilot gördüğümü söyleyemem. Ayrıca takımdaki iyi atmosferi ve dengeleri de bozmak istemedik. Domenicali ve ben beklemenin doğru karar olduğunu düşündük ve zaman bize haklı olduğumuzu ispatladı.”

“Sezonun sonuna doğru Felipe, zaman zaman Fernando’dan bile hızlıydı ve elde ettiği puanlar, sezonu ikinci sırada tamamlamamız açısından çok faydalı oldu.”

Şampiyonluğun kaybedilmesi nedeniyle hayal kırıklığı yaşadığını itiraf eden Montezemolo, buna rağmen takımın çok iyi bir iş çıkardığını da ifade etti.

“Bardağın ister boş, isterse dolu tarafına bakın. Ortada büyük bir üzüntü olduğu çok açık. Çünkü her şey son yarışa kalmıştı. Fernando yaz tatiline çıktığında 40 puan öndeydi. Ancak yarış dışında kalmamıza neden olan kazalarher şeyi tersine çevirdi.”

“Ancak en büyük pişmanlığımız şampiyonluğu kazanacak kadar hızlı bir otomobile sahip olmamamız.”

“Bardağın dolu tarafına bakacak olursak, inanılmaz dayanıklılığa sahip bir otomobilimiz vardı. Bu sayede, sezonun ilk yarısında neredeyse yalnızca Fernando’nun puan almasına ve McLaren’in bizden hızlı olmasına karşın markalar klasmanını ikinci sırada bitirdik. Fernando, formula 1’e girdiğinden bu yana en iyi startlarını aldı, yarışlarını çıkardı ve pit stoplarını yaptı. Gelecek sezon umarım bizim takım olarak en iyi sezonumuz olur. Gelecek sezon amacımız Felipe ve Fernando’ya sezonun ilk yarışından itibaren zafer kazanabilecek bir otomobil vermek.”

Turkiyef1.com

Yayınlanma Tarihi:22:53,