SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Atletico Madrid kariyerinin ilk senesinde hem UEFA Avrupa Ligi hem de Avrupa Süper Kupası'nı kazanan Arda Turan, Türkiye Ligi'ni de yakından takip etmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Sinem Kobal ile nişanlanan ve Kartalkaya'da tatilini yapan milli oyuncu yakın çevresiyle yaptığı sohbetlerde Türkiye'de şampiyon olmak için mutlaka çift forvet oynanması gerektiğini söyledi.

Skorer’in haberine göre, tek forvet tercihinin Süper Lig'de şampiyon olmak için yeterli olmayacağının altını çizen Turan, zaferin anahtarının iki forvetle sahaya çıkmak olduğunu iddia etti. Sezon başında Chelsea ile oynadıkları karşılaşmayı 4-1 kazanıp Avrupa'nın ‘en büyüğü' olan Madrid ekibinin yıldızı bu maçtaki taktiklerinin ise ders olarak okutulması gerektiğini vurguladı. Türkiye Futbol Federasyonu'nun bu maçı ders olarak bütün kulüplerin A takım ve altyapıdaki oyuncularına izlettirmesi gerektiğinin de altını çizen Turan, “Türkiye'de tek forvet oynayan hiçbir takım şampiyon olamaz. Çünkü herkes tek forvet oynuyor” diye konuştu.

‘HER ŞEYİ ANLATIYOR'

“Senin rakiplerden farkın olması lazım. Çift forvet oynarsan rakibi baskı altına alıyorsun. Bence büyük takımlar çift forvet oynamalı… İspanya'da herkes tek forvet oynuyor ama 11 kişi hücum, 11 kişi savunma yapıyor. Çift forvet oynarsınız cezayı keserler. Chelsea ile oynadığımız Süper Kupa karşılaşması bence ders niteliğinde. TFF'nin ve bütün kulüplerin tüm futbolcularına ve altyapıdaki öğrencilerine bu maçı izletmesi gerekiyor. Futbol nasıl oynanır, nasıl komplike bir oyundur bu maç her şeyi anlatıyor. Chelsea gibi bir önceki sezonun Şampiyonlar Ligi şampiyonu olmuş bir takıma doğru düzgün pozisyon bile vermedik.”

‘EN İYİSİ FERNANDES’

“Süper Lig'de en iyi oyuncu uzak ara Fernandes. Selçuk İnan da gerçekten çok fark yaratan bir oyuncu. Onunla yan yana oynadığım her seferinde benim de performansım artıyor. Onunla çok daha iyi oluyorum. Bu iki ismin yanı sıra Moussa Sow ve Burak Yılmaz da çok beğendiğim oyuncular. Ancak her ikisi de tek forvet oynayamıyorlar. Yanlarında mutlaka başka bir santrfor olmalı. İşte o zaman daha da etkili oluyorlar.”

’10 NUMARA ŞART’

“G.Saray’ın kesinlikle forvet arkasında üretken olabilecek bir oyuncuya ihtiyacı var. Geçen sezon bu görevi Engin ve Emre Çolak yapıyordu, Necati ve Elmander ikilisi de böylece rahat top alıyordu. Ama bu sene forvet ile orta saha arasında köprü kuracak bir oyuncu yok. Bu nedenle G.Saray geçen seneki performansına ulaşamadı. 10 numaraları yok. G.Saray'da kalsaydım elbette başarılı olurdum. Ama forvet arkasında Baros ile oynasaydım o zaman verimli olamazdık.”

‘TOPAL, BARONI, MEIRELES OFANSTA ETKİLİ DEĞİL’

“F.Bahçe'nin orta sahasında bence şöyle bir sorun var; Mehmet Topal, Meireles ve Baroni hepsi aynı tarz oyuncu. Ofansif anlamda çok fazla etkili olamıyorlar. Üç tane aynı tarz futbolcunun oynaması üçünün de performansını etkiliyor. Aynı oyun yapısına sahip oldukları için üretken bir performans sergileyemiyorlar.”

‘F.BAHÇE’NİN SORUNU MÜDAHALE’

“Ligde şampiyon takımlara bakarsak G.Saray'da Servet ve Gökhan Zan oynardı. Servet tekte müdahale etmezdi ama Gökhan müdahale yapardı. G.Saray'da şimdi Dany-Semih oynuyor. Daha önce de Ujfalusi-Semih oynuyordu. Semih tekte müdahale yapıyor. Ama F.Bahçe Yobo ile Egemen… Yobo ile Egemen tekte müdahale yapamadıkları için problem oluyor.”

CHELSEA YOLCUSU / TIKLAYIN

 

 

Yayınlanma Tarihi:11:12,