SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

TSYD 50. Yıl Sporun Zirvesi Semineri’nde konuşan ve basın mensuplarının sorularını cevaplayan Beşiktaş teknik direktörü Samet Aybaba, sorunları masaya yatırdı. Türk futbolunun şuanda battığını belirten Aybaba, Türkiye’de altyapıya gereken önemin verilmediğini de belirterek, “Alt yapıların halini görseniz ağlarsınız. Ben Fulya’ya gidemiyorum. Genç arkadaşlarımız barakada soyunuyorlar, barakada kalıyorlar ve orada yiyip içiyorlar. Ondan sonra Türk futbolu kalkınacak diyorouz. Bunların hepsi boş. Gerçekçi olmadığımız sürece, birbirimize saygı duymadığımız ve birbirimizi sevmediğimiz sürece başarı gelmez. Türk futbol şu anda batmıştır” dedi.

TFF’NİN VERDİĞİ PARALAR NEREYE GİDİYOR?

Samet Aybaba, Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) yıllardır altyapılara yardım yaptığını da belirterek, “Kulüp başkanları TFF’nin verdiği bu paraları alır yabancı transferindeki hatalarını örtmek ve açıkları kapatmak için harcar. Tekrar ediyorum, Türk futbolu batmıştır. Kriatif oyuncu deniyor, şurada dur diyecek oyuncumuz yok. Bir solbek bulamıyoruz. A Milli Takım da Abdullah hoca (Avcı) gurbetçi oyuncularla vaziyeti kurtarmaya çalışıyor” ifadelerini kullandı.

’70 MİLYONLUK ÜLKEDE 1 SOL VE SAĞ BEK BULAMIYORUZ’

Türk futbolundaki sistemsizlikten de yakınan Aybaba, “Milli takım teknik direktörünün yapacağı hiçbir şey yok. O sadece gurbetçi oyunculara göre sistem oluşturmaya çalışıyor. 70 milyonluk ülkede 1 sol ve sağ bek bulamıyoruz. Ondan sonra kalkıyoruz, süslü laflar kullanıp birbirimizi kandırıyoruz. Ben bugün Beşiktaş teknik direktörüyüm, yarın olmam. Teknik direktöre saygı duymuyoruz. Meslektaşlar birbirine saygı duymuyor. Bu işleri nasıl düzelteceğiz. Yatırım bile yapmıyoruz” diye konuştu.

‘GİZLİ HEDEFİMİZ VAR DİYORUZ’

Samet Aybaba, ilk yarı sonunda kendinizi nasıl hissediyorsunuz. şeklindeki bir soruya ise, “Her teknik adam 6 ila 8 puan az aldık der. Biz maç maç bakıyoruz, gizli hedefimiz var diyoruz, öyle de gidiyoruz” şeklinde yanıt verdi.

‘HAGI, POPESCU VE TAFFAREL’

Yabancı sayısına tepki gösteren ve 3 yabancıdan fazla olmaması gerektiğini söyleyen Aybaba, “Yabancı konusunda farklı bir düşüncem var. Bizde yabancı sınırsız, başarı sıfır. Menejerler tavsiye ediyor, seyirci ve basın baskı yapıyor, yönetim de transfer ediyor. Sonra da sen göreve geliyorsun senin üzerine kalan bir sürü yabancı. Teknik adam olarak bize verilen bir şans yok. Yabancı sadece bir kez başarı getirdi. Galatasaray 2000 yılında UEFA şampiyonu oldu. Ben Türkiye’ye gelen 3 yabancı bilirim. Hagi, Popescu ve Taffarel. Onun dışındakiler hangi takıma Avrupa’da hangi başarıyı getirmiş” diye konuştu.

 

 

 

 

Yayınlanma Tarihi:06:00,