SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Bodrum'da camianın önde gelen ismi Yüksel Çağlar ile bir araya gelen tecrübeli teknik adam, ısrarlara dayanamayarak sezon sonuna kadar dümende kalacağını söyledi.

F.Bahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman istifasından döndü. Karabükspor ile oynanan ilk yarının son maçından sonra basın toplantısında ‘Kendimde devam ettirecek gücü hissedemiyorum' diyerek görevini bırakan tecrübeli teknik adam son kararını Bodrum'da verdi. Başkan Aziz Yıldırım ve yöneticiler ile traftarların günlerdir kararından vazgeçmesi için büyük çaba harcadığı Kocaman, camianın önemli isimlerinden Yüksel Çağlar ile yaptığı görüşme sonrasında sezon sonuna kadar kalacağını dile getirdi.

KOCAMAN AÇIKLAYACAK

Sarı-lacivertli kulüpte futbolculuk ve teknik adamlık görevini şerefiyle yaptığını dile getiren Kocaman, Çağlar'ın ‘Sen bizim Kocaman gururumuzsun. Bu durumda Fenerbahçe'yi yalnız bırakma lüksün yok. Dere geçerken at değiştirilmez' telkininden sonra yumuşadı. Başkan Aziz Yıldırım'ın ‘Hemen karar verme, düşün gel görüşelim' dediği tecrübeli teknik adam, göre-vine geri döndü. Bunu da ilk olarak Yüksel Çağlar'a söyledi 47 yaşındaki teknik adam. Bugün İstanbul'a gelmesi beklenen Kocaman yönetim ile birlikte resmi açıklamayı yapacak ve transferler için kolları sıvayacak.

Mehmet DEMİRKOL – BİTMİŞTİR

Ben Aykut Kocaman ‘bitti' diyorsa, bitmiştir diyorum. Bu saatten sonra geri dönmez. Yönetimi zor durumda bırakmamak için ve yeni hoca bulunana kadar bir şey söylemiyor. Kararın yeni teknik direktörün ismiyle birlikte açıklanacağını düşünüyorum. Kalırsa, oyunculardan aynı saygıyı göreceğini sanmıyorum. Çünkü onlar ikna etmiş olacak. Bu durumda hiyerarşik yapı kırılmış olacak. Aykut hoca şu ana kadar açıklama yapmadığına göre bıraktı diye düşünüyorum. İşin kötü tarafı içeriden tercih edebilecekleri Fatih Terim veya Samet Aybaba gibi camiadan içinden yetişen biri de yok. Yurt dışından şu aşamada gelecek bir teknik direktörün de faydalı olacağını sanmıyorum.

Uğur MELEKE – YIPRATICI

Türk futbolunda su 100 derecede kaynamaz, 50 derecede kaynar. Hatta Fenerbahçe'de 20 derecede de kaynadığı söylenebilir. Aykut hoca soğukkanlı karakteri ve eksi 20 derecelik ısısıyla bu ortamı dengeleyen bir pozisyondaydı. Ama iki istifa kararından sonra geri dönüşü çok yıpratıcı olur kanaatindeyim. Bence asli görevi olan sportif direktörlüğü sürdürerek Fenerbahçe'ye hizmete devam etmeli. Yalnız sportif direktörlüğe devam edecekse teknik direktörlük mesleğini bıraktığını açıklamalı. Bir daha sportif direktör rolü teknik direktörün alternatifi olarak gözükmemeli.

Sadi Kemal YAŞAR – VAZO KIRILDI

Tanıdığım Aykut Kocaman adam gibi adamdır. Bugünlere duruşu ve saygınlığıyla geldi. Fenerbahçe'de başarılı olduğunu düşünüyorum. Eğer devam ederse aynı başarıyı elde edeceğini sanmıyorum. Son dönemde çok yara aldı. Değim yerindeyse, vazo kırıldı. İyi bir Fenerbahçeli olduğu için, ayrılma sürecinde yönetime zarar vermek istemiyor. Kocaman kararını kesin olarak vermiştir ve geri döneceğini zannetmiyorum. Şahsi görüşüm; kesinlikle ve kesinlikle bırakmalı. Tek sıkıntı yerine kimin geleceği. Yönetim bu konuda oldukça zorlanacak. Hedefte alınabilecek 3 kupa var. Doğru bir seçim yapılmazsa, 3 kupa da hayal olabilir.

Kaan KOÇ – GİTMELİYDİ!

Fenerbahçe camia olarak çok sağlıksız bir süreçte. Her anlamda büyük bir bölünme var. Aykut Kocaman'ın durumu bu ayrışmaları daha da belirginleştirdi. Kalmasını isteyenler “iyi insan” olduğu için ‘dursun' diyor, gitmesini isteyenler ise “sahada ışık” görmediği için… Fakat iş öyle bir noktaya geldi ki, kalsa da gitse de bir. Ve benim fikrim gitmesi yönünde. Çünkü hem kendi çok fazla yıprandı ve katkı sağlayamaz duruma geldi hem de zaten geldiği günden beri söylediği ve istediği hiçbir şeyi takıma veremedi. “Başarı”yı geçin, şimdiye kadar kaç maçta “güzel” oyun gördük? İlk düğme yanlış iliklenirse gerisi de öyle gelir ve Aykut Kocaman-Fenerbahçe ilişkisi de hep böyle yürüdü ne yazık ki…

İrfan YİRMİBEŞ