SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fenerbahçe’de son iki sezondur üst üste yaşanan olaylar, ligin son haftasın da Kadıköy’de oynanan Karabük karşılaşmasıyla son raddeye geldi. Taraftar oynanan kötü oyun ve 3-1’lik mağlubiyetten sonra Şükrü Saraçoğlu’nu ‘Aykut istifa’ sesleriyle inletti. 90 dakikanın sonunda beklenen oldu Ve Kocaman istifa etti, fakat sarı-lacivertli yönetim istifayı daha önce olduğu gibi yine kabul etmedi. Tribünlerden yükselen bu ses bir ilk değildi, daha önce de Fenerbahçe’nin UEFA Avrupa Ligi’ndeki ilk maçında Marsilya ve ligde Trabzon maçlarından sonra da taraftar faturayı Kocaman’a kesmiş istifaya çağırmıştı.

PEKİ AYKUT KOCAMAN GERÇEKTEN BAŞARISIZ MI? İSTİFA ETMELİ Mİ?

Fenerbahçe’ye geldiği günden bu yana 1 şampiyonluk, 1 ikincilik, 1 kupa. Öte yandan, onun döneminde Fenerbahçe, pek çok başarısızlık da yaşadı. Young Boys, PAOK, Spartak Moskova maçları unutulacak gibi değil. Son birkaç Galatasaray karşılaşmasında, takımına belki de Fenerbahçe tarihinin en ezik futbollarını oynatması da pek unutulacak gibi değil. Hele de Saraçoğlu’nda Galatasaray’ın şampiyonluk kupasını kaldırması pek de kolay atlatılamayacak bir travma olarak hep akıllarda kalacak. İşin en kötü tarafı, Fenerbahçe’ nin bu başarısızlıkları yaşarken, “geleneksel hücum futbolu oynayan Fenerbahçe” kimliğinden uzak, sistemsiz ve son derece kötü futbol sergilemesi. Buna son 4 senede yapılan transfer hatalarını da eklerseniz, terazinin başarısızlık kefesi daha ağır çekiyor.

FENERBAHÇE YERİNDE SAYIYOR

Fenerbahçe futbol takımının şampiyon olduğu sene de, sonraki sene de, bu sene de futbol seviyesi, mantalitesi, futbol kalitesi ve kapasitesi hep aynı. Fenerbahçe esasen futbol olarak geriye gitmiyor. Fenerbahçe hep yerinde sayıyor! Aslında 3 senedir değişen bir şey yok. 3 senedir sistemsiz, taktik disiplini olmayan, saha içi rol ve sorumlulukları belirsiz, rölantide ve fizik gücü ortalama bir takım izliyoruz. 2-0 öndeyken bile geriye çekilen, ürkek, kırılgan ve “rakibe saygı duymaktan, kendine saygı duyamayan” bir Fenerbahçe izliyoruz. Aykut Hocanın kişilik özelliklerinden bazıları, maalesef takıma olumsuz yansımış durumda. “Rakip kim olursa olsun ciddiye almak” felsefesi maalesef, “rakip kim olursa olsun çekinmek, temkinli olmak” felsefesine dönüşmüş durumda. Bu felsefe ise 105 yıllık “Fenerbahçe felsefesi” ile asla uyumlu değil. Kendisi ile ilgili en temel sorun da aslında bu!

ALEX’İN GİDİŞİ

Sezon’un 6. haftasında 2-0’lık Kasımpaşa hezimeti, Fenerbahçe’de bir devrin sonunu getirmiş ve Alex ile yollar ayrılmıştı. Aykut Kocaman 2012-2013 sezonuna Alex’siz Fenerbahçe parolasıyla yola çıkmıştı. Brezilyalı yıldızın gidişiyle Kocamanla taraftar karşı karşıya gelmiş fakat yönetimin desteği ve kazanılan zaferlerle bu süreç unutulmuştu. Fakat taraftar Alex’i unutamamış ve her mağlubiyetten sonra suçlu buldukları Kocaman’a hatırlatmışlardı, dün oynanan Karabük maçındaki gibi…

PEP GUARDİOLA SESLERİ

3 Temmuz sürecinden beri bir türlü karabulutların dağılmadığı Fenerbahce’de dün oynanan Karabük maçı ile beraber taraftarın ve camianın Aykut Kocaman’a olan güveni günden güne azalamaya devam ediyor. Her fırsatda Kocaman’ın arkasında olduğunu belirten Aziz Yıldırım ise kurmaylarına ve çevresine olumsuz bir durumda bir ”B” planı olarak Aykut Kocaman’ı tekrar sportif direktörlüğe çekmeyi ve Barcelona’nın eski hocası Pep Guardiola’yı ekibiyle beraber Fenerbahce’nin başına getirmek istediğini , böylelikle camianın üzerindeki ölü toprağın bu şekilde kalkacağına inandığını söylediği belirtildi.

DAHA ÖNCE İSPANYOL BASINI MÜTHİŞ BİR İDDİA ATMIŞTI ORTAYA

Barcelona efsanesini yeniden hayata döndüren isim olan Guardiola, Fenerbahçe ile anılmaya başlanmıştı. Bu iddianın nedeni ise, Guardiola’nın menajeri Josep Maria Orobitg’in Barcelona’daki süper lüks Arts Hotel’de dört yabancı konuğu ağırlamasıydı. Medya bu olayın üzerine gitti ve Orobitg’in kimlerle buluştuğunu sordu. Orobitg önce görüşmenin özel işleriyle ilgili olduğunu söyledi ancak medya bu yanıttan tatmin olmadı ve konunun üzerine gitti. Bunun üzerine İspanyol menajer “Konuklarım Türkiye’dendi” demek zorunda kaldı. Gazetecilerin, “Guardiola için mi görüştünüz” sorusu karşısında da menajer Orobitg “5-6 takım Pep’le ilgileniyor” demekle yetinirken tüm ısrarlara rağmen takım ismi vermedi. Bu sözlerden sonra İspanya’da Guardiola ve F.Bahçe adı birlikte anılmaya başlandı. Barcelona ile başarıdan başarıya koşan 41 yaşındaki Guardiola ile ilgili iddiaların Fenerbahçe camiasında büyük heyecan uyandırması bekleniyor.

 Cumali ÇİNKILIÇ/ amkspor.com

AZİZ YILDIRIM NE DEDİ?

RIDVAN DİLMEN İSTİFAYI NASIL YORUMLADI!

İSTİFAYA ‘YILDIRIM ENGEL’!

KADIKÖY’DE ALEX SESLERİ

Yayınlanma Tarihi:08:24,