SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Demirören'in elindeki 104 milyon TL'lik borç senetlerini devreye sokmasından endişe eden Fikret Orman, aslında 4 ay önce kendisine teslim edilen raporu açıklayamıyor.

“Hesap sorsana, Demirören'den hesap sorsana…” Bu tezahürat, başkanlığa geldiği gün 580 bin TL borçla devraldığı Beşiktaş'ın mali durumunu denetleme ve geride kalan 8 yıllık Yıldırım Demirören dönemine ışık tutma sözü veren Fikret Orman'a siyah-beyazlı tribünlerin yakarışıydı. Mart ayında koltuğa oturan ve mali incelemeyi başlatan Orman, geçen aylarda denetlemenin sürdüğünü söylerken merakla beklenen raporun açıklanmasını sürekli erteledi. Son olarak 6 Aralık'ta, “Denetim raporunun tamamlanmasına son 10 gün kaldı. Raporun açıklanıp açıklanmayacağı benim bileceğim bir iştir” diyen Beşiktaş Başkanı, geç,en süreye rağmen bu konuda bir adım atmadı.

SERVİSLERE 650 BİN TL

Ancak işin aslının çok daha farklı olduğu ortaya çıktı. AMK'nın edindiği bilgilere göre denetleme şirketi KPMG, raporu 4 ay önce Fikret Orman'a teslim etti. Ağustos sonundan bu yana Beşiktaş kulübünde olan raporun açıklanmama nedeni ise denetlemelerde pek çok usulsüzlük ve tutarsızlık olması. Bir sene 650 bin TL verilen altyapı ve personel servislerine bir sonraki sezon 250 bin TL ödenmesi buna örnek olarak gösterilebilir. Veya ilk kez AMK'nın duyurduğu 1 milyon 200 bin TL'lik noter giderleri, 300 bin TL'Lik mermer faturası ve 2011 yılı için sadece personelin kullandığı taksilere ödenen 177 bin TL'lik fatura… Hal böyle iken akıllara, “O halde derhal açıklanması gerekmez mi?” sorusu gelebilir. İşte tam da bu noktada Beşiktaş'ın derin dengeleri devreye giriyor.

CENTİLMENLİK ANLAŞMASI GİBİ

Orman, acı gerçeğe rağmen bir süredir deyim yerindeyse ‘top çeviriyor.' Çünkü, Yıldırım Demirören'in 8 yıllık başkanlık döneminde iflas noktasına gelen Beşiktaş Kulübü, eski patronuna 104 bin TL borçlu. Üstelik, Demirören başkanlıktan çeki-lirken bu borca karşılık senet de aldı. Geçen sürede ise vadesi gelen ödemeleri Demirören istemedi, siyah-beyazlı kulüp de ödemedi. İki taraf arasında amiyane tabirle imzasız bir ‘centilmenlik anlaşması' var. Orman, raporu açıklamıyor, Demirören ise senetleri devreye sokmuyor. Beşiktaşlılar ise kendilerine soruyor, “Rapor diye boşuna mı bekliyoruz?”

Utkan AYDIN/AMK

TAIWO BOMBASI!

Yayınlanma Tarihi:07:16,