SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Dağ fare doğurdu

24 Aralık 2012

Hani dilimize yerleşmiş bir kalıp vardır ya; “81 ilde, KKTC'de ve dış temsilciliklerimizde” diye başlayıp devam eden… İşte dün akşam Trabzon'da oynanan karşılaşma öyle bir maçtı… Tüm gözler Avni Aker'deydi. Fenerbahçe, ikinci yarı stratejisini belirlemek için bu maçın skorunu merak ediyordu. Beşiktaş, handikaplı başladığı 2012/2013 sezonunun ilk yarısında elde ettiği pozisyonun daha anlamlı hale gelmesi için gözünü Karadeniz'e çevirmişti. İlk yarının sürpriz ekibi Antalyaspor dün aynı saatlerde bedenen Eskişehir karşısında, zihnen Trabzon'daydı.

Galatasaray 3 puan alırsa, Beşiktaş'a 5, Fenerbahçe'ye 8, Trabzonspor'a 12 puan fark yapacaktı… İkinci yarının ikinci haftasında, sahasında konuk edeceği Beşiktaş maçına, adeta şampiyonluk yolunu yarılamak için çıkacaktı. Trabzon ise, bir türlü istikrar yakalayamadığı sezonun ilk yarısını 3 puanla tamamlayarak yarınlar için umutlanmak istiyordu.

Bir maça bu kadar çok hesap sıkışınca, ilk 45 dakikaya pek futbol sıkışamadı. Oyunun kontrolü bir Trabzon'a, bir Galatasaray'a geçti. Ama top kale çizgisini hiç geçemedi. Daha doğrusu çizgiye bile pek yaklaşamadı. Trabzon'dan ayrılan Burak, Umut, Selçuk üçlüsünün bu maça çıkmadan önceki 23 gol, 6 asistlik performansı, bu sezon sadece 19 gol atabilmiş Trabzon için en büyük tehditti. Sahadakİ oyunun genel seyri ise, maçı hücum performanslarından çok defans hatalarının belirleyeceği yönündeydi. O fırsat 81'inci dakikada Adrian Mierzejewski'nin önüne geldi. 5.3 milyon Euro bonservis bedeliyle Trabzon'a gelen Polonyalı oyuncu boş kale yerine auta gönderdi. Ve maç da başladığı gibi 0-0 bitti. Kısacası dağ fare doğurdu. İkİ takımın payına da ikinci yarı umutlanmak adına pek bir şey vermedi sahadaki oyun. Galatasaray, ligde rakiplerine göre elbette bir adım önde. Ama Şampiyonlar Ligi için daha çok yol alması lazım.

Maçın içinden diğer notlara gelince: Amrabat çok şey yapmak istiyor, hiçbir şey yapamıyor. Yapabilecek gibi de görünmüyor maalesef. Melo da umutsuz vak'a. Riera'nın balet zarifliğinde müdahaleleri ve pasları, sol bekte genellikle futbol tekniğinden uzak oyuncular izlemeye alışkın olanlar için, çölde vaha bulmak gibi bir şey. Bir de rakibin önüne top indirmekten vazgeçebilse… Trabzonlu Serkan Balcı, kariyerine serbest güreş dalında devam etmek isterse hiç sıkıntı yaşamaz; orası kesin.

Maç sırasında bozuk para, su şişesi ve ses bombası isabet ettirdi Trabzon taraftarı Burak'a… Futbolcular gelip geçer bir kentten. Trabzon taraftarı bu gelip geçmelerin ardında kendi hatasını aramaya başlarsa, belki benzer sorunlar yaşamaz önümüzdeki yıllarda. Kalın sağlıcakla…

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek