SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İlk yarının son maçında Galatasaray'ın bu kadar kötü oynaması tahmin ediyorum, Fenerbahçe'ye karşı kazanılan derbi zaferinin sarhoşluğunu sarı-kırmızılı kulübün üzerinden alacaktır. Gerçek Galatasaray işte bu! Sezonun büyük bir bölümünü bu kadar kötü oynayarak geçirdiler. Lider olmaları onların başarısı değil rakiplerinin başarısızlığıdır. Devre arasında şu maça bakarak, bu takıma en az 6-7 transfer lazım diyebilirsiniz. Ama tabi bunun gerçekleşmesi imkansız.

Galatasaray'ın transferden daha çok takımını toplaması lazım. Eboue'yi, Selçuk'u, Amrabat'ı, Hamit'i hatta ve hatta gol makinesi diye baktığımız Burak ile Umut'u da… Temposuz, yardımlaşmadan uzak, rakibe fırsat tanıyan bir Galatasaray var. Bakmayın siz topla fazla oynamalarına… Modern futbolda buna topla oynamak değil, ‘topu gevelemek' deniliyor. Oyunun başında takım fizik olarak güçlüyken, bir-iki atak o kadar. Sonrasında kontrol-pas, hatta kontrol edememe…

Trabzonspor, Alanzinho hamlesini daha önce yapsaydı maçı kazanabilirdi. Onların da bu kadar kötü bir Galatasaray'a karşı oyunun 70 dakikasını boşa harcamaları affedilir gibi değil. Türkiye'ye futbol olarak en büyük başarıyı kazandıran iki teknik direktörün takımları dün PTT 1. Lig seviyesinde oynadılar. Galatasaray'a Schalke çıkmasına sevinenler umarım dün sarı-kırmızılıları bir kez daha izlemişlerdir. Bu kadar temposuz oynarsanız, bırakın Schalke'yi herhangi bir Alman takımı bile sizi iki maçta da yenip eler. Bir de Galatasaraylı futbolcuların sürekli yerde kalmaları var ki artık can sıkmaya başladı. Fatih Terim'in acilen önce bu durumu, sonra da takımını toparlaması gerekiyor. Yoksa kötü futbolla beraber antipatik futbolcular topluluğuna dönecek Galatasaray.

Bence maçın en ilginç anı vücudunda ses bombası patlayan Burak'ın ayağa kalkmasıydı. ‘Emek hırsızı' denen, her pozisyonda kendini yere attığı iddia edilen Burak orada ayağa kalkarak, aslında içinde kötü niyet barındırmayan bir futbolcu olduğunu gösterdi. Çok rahat yerde yatıp sağır numarası yaparak maçı tatil ettirebilirdi. Onu sürekli suçlayanlar gidip bir Dinamo Moskova-Zenit maçının neden tatil olduğuna baksınlar, sonra da Burak'a teşekkür etsinler. Özetle Galatasaray kötü oynadı, kötü mücadele etti. Onun için 1 puana sevinmeli… Ama unutmasınlar ki lig uzun bir maraton. Bu kötü futbol onları ligin sonuna sağlıklı bir şekilde götürmeyecektir.