SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Lefter’den utanın!

23 Aralık 2012

Sahaya elinde Lefter pankartıyla çıktılar, maçtan önce tek tek formalarındaki armayı öptüler. Skor değil, sonuç: o armadan da, Lefter'in adından da utanmadılar. Halbuki Lefter, hayranlık duyduğu “abileri”yle aynı soyunma odasında giyinmekten bile utanır, çekinir ve mahcup olurdu. İşte o pankart ve armanın anlamıyla bugünkü Fenerbahçe arasındaki mesafe… İnsanın içi acıyor. Armadan utanın

Oysa herkesin tek isteği ısrarla armanın arkasına saklanıp bu acizliği unutturmaya çalışmak değil, armanın hakkını sahada vermek. Eğer haksızlığa uğradığınızı ve çeşitli oyunlara geldiğinizi düşünüyorsanız belli yollar vardır önünüzde. Futbolcularınız sahada terinin son damlasına kadar savaşır, yöneticileriniz “endüstriyel futbol” masalarına ağırlığını koyar ve teknik direktörünüz de herkesten daha cesur olur. Ama Fenerbahçe'ye bakın, bunların hiçbiri uygulanmıyor. Hatta tam tersi; oyuncular her maç sahada bitik, yönetimin kayıp ve teknik direktörün en çok “korkaklıkla” anılıyor. Fakat tüm bunlara rağmen taraftarın hala gırtlak patlatıyor, taraftarın donduran soğuklarda tribünü bırakmıyor ve sana hala inanıyor. Söyleyin bakalım, maç sonunda bile tertemiz kalan kupkuru formalarınızı mı öpeceksiniz yoksa size ömrünü vermiş insanların yüreğini mi? Belki de önce “yürek” kelimesini tarif etmek lazım… Tribünden utanın Dünkü maçla ilgili hangi taktik, hangi hamle ya da hangi “futbol melekesi” değerlendirilebilir? Karabük'ün gayet sakin, akıllı ve istekli futbolu dışında Kadıköy'de sportif hiçbir hareket yoktu. Ama Fenerbahçe taktiğini de açıklayalım bari; topu Sow'a şişir, kaptır, toplu adamı rahat bırak, savunma çizgisini önemseme, kademeyi boşver, bekler atağa katkı yapmasın, orta sahan basmasın, rakibi incitme ve maç bitsin. Bir şeyi unutmasın ama futbolcular; arma öpmek gibi şovenist hareketler tehlikeli işlerdir. Tribünler ve kitleler uyuşuktur ama aptal değildir, tepkisi kötü olur.

Dünkü tribün bölünmesi de bunun habercisidir. Ve dünkü ölüler toplantısında, bir kişi dirilmeye çalışıp isyan etmiyorsa sahada, hepsi bu oyunu ve acziyeti kabul ediyorsa kusura bakma ama bitmişsin demektir. Saha dışından önce sahada bitmişsin! Meireles 12 maç ceza alsa ne olur? Sen bu camiayı 34 maç cezaya mahkum etmişsin.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek