SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Sonuna kadar gider

22 Aralık 2012

Üst üste iki beraberlikle zirve yarışında 5 puan geriye düşen Beşiktaş için devre arasına moralli girmek açısından dünkü maçı kazanmak çok önemliydi. Aynı zamanda liderin, Trabzon deplasmanına çıkacağı düşünülecek olsa aradaki farkın kapanma ihtimali de yüksekti. Cuma maçlarının da böyle bir özelliği var. 3 puanı cebinize koyduğunuz zaman salim kafayla diğerlerini izleme şansına sahip oluyorsunuz. Ama Kayseri, Beşiktaş açısından zorluk çıkarabilecek bir rakipti. Son yıllarda Kara Kartal'a hep ters gelen sarı-kırmızılılar üstelik Fenerbahçe ve Trabzon'a yenilmeyip, Kasımpaşa galibiyetiyle özgüvenleri yüksek bir şekilde İnönü'ye çıktılar. Ligin en çok gol yiyen takımlarından ikisinin karşı karşıya gelecek olması, Bobo'nun İnönü'ye dönüşü ve derbinin olay hakemi Halis Özkahya dünkü randevunun dikkat çekici unsurlarıydı.

Beşiktaş'ın kulübesine baktığınız zaman oyunu çevirebilecek bir isim gözükmüyor. Ancak dün 42 dakika kilitlenen maçı siyah-beyazlılar adına kenardan gelen bir oyuncu çözdü. Veli Kavlak belki de Beşiktaş'a geldiği günden bu yana en akıl dolu öldürücü pasını dün Holosko'ya attı. Slovak yıldız da “Veli her zaman bu kadar klas paslar atmaz” dercesine fırsatı değerlendirdi. Bu golün 2 dakika 40 saniye sonrasında Necip'in direkten dönen kafasında bitiriciliğini konuşturan savunmacı Sivok ev sahibine müthiş bir avantaj getirdi. İkinci yarının hemen başında Olcay'ın şık vuruşu konuk ekibin gardını tamamen düşürdü. Mouche'nin sağ ayak dışıyla farkı ikiye indirdiği gol Beşiktaşlılar'a yakın geçmişte bu statta oynanan acı tecrübeleri hatırlattı.

Ancak siyah-beyazlılar, Bursa ve Eskişehir maçlarından önemli dersler çıkarmış olacaklar ki, rakibine bu şansı vermediler. Kaleci McGregor bir karşılaşmayı daha gol yemeden tamamlamayı başaramadı. Ama öylesine önemli iki top çıkardı ki 3 puanın mimarları arasındaydı. 4. dakikada Sefa ve 80'de de Bisesvar'ın vuruşlarını yerinde bir zamanlama ve refleksleriyle çıkardı. Beşiktaş ‘feda' sloganıyla başladığı sezonun ilk yarısını hem futbol hem sonuç olarak beklentilerin çok üzerinde tamamladı. İbrahim Toraman da dünün saha içi performansı en iyilerdendi. Geçen sezonun ilk devre sonuna göre sadece 2 puan ‘feda' ettiler (32-30). Samet Aybaba büyük risklerle geldiği görevin ilk perdesinde bu şartlar altında başarıyla noktaladı. Bu arada bu takım Fernandes'siz de bayağı bir oynuyor. Portekizli olmadan bir ‘hiçmiş' gibi gösterilen Aybaba'nın öğrencileri ‘takım nasıl olunur'u dosta düşmana gösteriyor. Devre arasında yapılacak takviye de hesaba katılırsa bu takım bu yarışta sonuna kadar gider.

 

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek