SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Türkiye Futbol Federasyonu Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK) tarafından 12 maçlık cezaya çarptırılan Raul Meireles'e eski takım arkadaşları, hocaları ve Portekiz Futbol Federasyonu'ndan destek mesajları geliyor.

Raul Meireles aracılığıyla Fenerbahçe Kulübü'ne açıklamalar yapan Meireles'in Liverpool'dan eski takım arkadaşı Pepe Reina ve Portekiz Milli Takımı'ndan hocası Paolo Bento, verilen cezaya bir anlam veremediklerini dile getirdi.

Meireles'in aldığı 12 maçlık cezanın Portekiz Milli Takımı'nı da olumsuz etkileyeceğini söyleyen Portekiz Futbol Federasyonu Başkanı Fernando Gomes ise, yaptığı açıklamada konuyla ilgili olarak TFF ile temasa geçeceklerini bildirdi.

PEPE REİNA: BU DURUMUN AÇIKLAMASINI YAPAMADIM

Meireles aracılığıyla Fenerbahçe Kulübü'ne bir açıklama yapan Pepe Reina, “Raul'ün derbide kırmızı kart gördüğünü gazetede gördüğümde, kendi kendime bu durumun bir açıklamasını yapamadım çünkü Raul'ün kırmızı kart gördüğüne hiç şahit olmadım ve Raul kendini kaybedip kırmızı kart görecek tarzda bir oyuncu değildir. Raul kendiyle barışık ve sakin bir insandır, o nedenle bir yerlerde bir yanlış olduğunu düşünüp kendisini aradım hemen. Aldığı 12 maçlık ceza nedeniyle çok üzgün ve sinirliydi, bana 'Neler olduğunu çözemiyorum' dedi. Raul Meireles gibi açık görüşlü, her türlü kültüre saygı duyan bir oyuncudan bahsediyoruz. Raul Meireles'e bir bakın, duruşundan kariyerine kadar bir inceleyin. Raul gayet mütevazı, sakin ve her türlü düşünceyi kaldırabilen bir adam. Raul Meireles gibi birinin, bırakın hakemi herhangi bir insana seksist ya da benzeri ifadeler kullanacağı konusunda çok ciddi şüphem var. Ben Raul'ün asla hakeme gay diyeceğini ya da ona tüküreceğine inanmıyorum, zaten görüntüleri de dikkatlice izledim. Hakem raporunun doğru olduğunu düşünmüyorum. Umuyorum ki kendisine verilen ceza bir an önce kaldırılır ve büyük bir yanlıştan geri dönülür” dedi.

PAULO BENTO: YANLIŞLIĞIN DÜZELTİLMESİNİ İSTİYORUZ

Meireles'in milli takımdan hocası Paulo Bento ise “Raul benim çok iyi tanıdığım bir futbolcu. Hem saha içinde hem saha dışında ciddiyetiyle, işine olan bağlılığıyla örnek bir isim. Takip ettiğim kadarıyla istemediği bir durumla karşı karşıya kalmış, tükürme gibi bir eylem içinde bulunduğuna kesinlikle inanmıyorum. Hiçbir şekilde Raul böyle yapacak bir futbolcu değildir. Zaten bildiğim kadarıyla TV görüntülerinde bu durum açıkça görülüyor. Bir an önce bu yanlışlığın düzeltilmesini diliyorum. Kendisiyle de bizzat konuşup hem moral verdim, hem de her zaman yanında olduğumuzu söyledik. Bir an önce cezasının kalkmasını ve yetkililer tarafından futbol kamuoyunu tatmin edecek, Meireles'in kişisel haklarına verilen zararın en aza indirileceği bir açıklama yapılmasını bekliyoruz” açıklamasında bulundu.

PORTEKİZ FUTBOL FEDERASYONU İSYANDA

Portekiz Futbol Federasyonu Başkanı Fernando Gomes ise Raul Meireles'in aldığı 12 maçlık cezanın ardından, federasyonun resmi internet sitesine bir açıklama yaptı.

Dünya Kupası elemeleri sırasında böyle bir cezanın kendilerini de çok olumsuz etkileyeceğini belirten Gomez, görüntüleri izlediğini ve orada 12 maç cezayı hak edecek bir aksiyonun olmadığını belirtti. Meireles'in maçın ardından yaptığı açıklamanın da bu cezayı çürütecek söylemler taşıdığını belirten Fernando Gomez, Türkiye Futbol Federasyonu ile iletişime geçebileceklerini de sözlerine ekledi.

Gomez ayrıca Meireles'in hakeme fiili bir müdahalede bulunmadan 12 maçlık ceza almasına ise bir anlam veremediğini söyledi.Meireles'e inandıklarını belirten başkan Gomez, “Portekiz olarak futbolcumuzun arkasındayız ve cezada indirime gidilmesi için her şeyi yapacağız” dedi. Gomez son olarak, böyle cezaların verildiği ülkelere futbolcu transferi için izin vermeme kararı alabileceklerini de sözlerine ekledi.

FENER’DEN TAHKİM’E ÇIKARMA 

‘KÖTÜLÜĞÜMÜZ İÇİN UĞRAŞIYORLAR’

Yayınlanma Tarihi:06:00,