SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

UEFA’dan yapılan açıklamada Finansal Fair-Play kriterlerine uymayan İspanya’nın Malaga Kulübü’nü, katılmaya hak kazanacağı bir sonraki Avrupa kupalarından men etti. Önümüzdeki 4 yıl boyunca katılacağı ilk Avrupa Kupası’ndan İspanyol ekibini men eden UEFA, Malaga’nın oyuncularına ve kendilerine olan borcu ödemediği takdirde cezanın artacağı da kaydetti.

UEFA’nın resmi internet sitesinde de yayınlanan açıklamada İspanyol ekibinin borç yükünün fazla oluşu ve kriterlere uymadığı görüldüğü belirtilirken Avrupa Kupaları’ndan men edilme cezasınn yanı sıra 300 bin euroluk para cezasına çarptırıldı. Son yıllarda mali fair-play kriterleri nedeniyle kulüplerin eşit şekilde rekabet etmelerini sağlayan UEFA, aynı nedenden dolayı daha önce de Türkiye’den Beşiktaş’ın Avrupa Ligi’ne katılmasını engellemişti.

İspanyol ekibi bu sezon Şampiyonlar Ligi’nde oynadığı başarılı maçların ardından grup lideri olarak adını ikinci tura yazdırmış ve kamuoyunun takdirini kazanmıştı.

5 KULÜBE AÇIK TEHDİT

UEFA, Malaga’nın Avrupa Kupaları’ndan men edilen ceza ile birlikte 5 farklı kulübe de Finansal Fair-Play kriterleri ile ilgili açıkça tehdit etti.

Çeşitli vergi borçları ve oyuncularının paralarının ödenmemesi nedeniyle yapılan araştırmalar sonucunda Hırvatistan’dan Hajduk Split ve Osijek, Romanya’dan Rapid Bükreş ile Dinamo Bükreş ve Sırbistan’dan Partizan Belgrad’ın 31 Mart’a tüm borçlarını kapatmadığı takdirde Avrupa Kupaları’ndan men edileceğini belirtti.

MALAGA CAS’A GİDECEK

İspanya La Liga’da mücadele eden Malaga kulübü borçlarını ödemediği için UEFA tarafından çarptırıldığı önümüzdeki sezon avrupa kupalarında oynamama cezasına itiraz edecek.

Andalusya temsilcisinin Genel Direktörü Vicente Casado aldıkları ceza hakkında yaptığı açıklamada oldukça şaşırdıklarını belirtirken, “Şok olmuş durumdayız. Ödemeler konusunda yaşanan sıkıntılar gerekçesiyle bu cezayı aldığımız söyleniyor ancak her şey düzgün yaptığımızı kanıtlayacağız.” dedi. Önümüzdeki yıl içinde 31 Mart’a kadar tüm gerekli delilleri toplayıp Avrupa Spor Mahkemesi’ne (CAS) başvuracaklarını belirten Casado, “Takımın sahibi Şeyh Abdullah Al Thani de karara büyük tepki gösterdi ancak içinde bulunduğumuz Malaga projesine destek vermeye devam edecek.” ifadelerini kullandı.

Finansal düzenlemelerde yanıltıc bilgiler yazdıkları iddia edilen ve bu neden 300bin Avro para cezasına çarptırılan Malaga takımının bu konda açacağı davada avukatlığını konunun uzman ismi Juan de Dios Crespo’nun yapacağı açıklandı.

Yayınlanma Tarihi:17:16,