SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Psikolojik üstünlük ÇOKTAN KAZANILMIŞ

20 Aralık 2012

Belli ki psikolojik üstünlüğün Galatasaray'a geçtiği söylemleri, Aziz Yıldırım ve ekibinin psikolojisi üzerinde ciddi etki yaratmış

ENERBAHÇE Başkanı Aziz Yıldırım ile yönetici Şekip Mosturoğlu, Galatasaray'a kaybettikleri derbinin ardından kendi ekranlarına çıktılar. Monolog halinde geçen bir programdı doğal olarak. Taraftar tabanını sakinleştirmeye, “Duruma hakimiz, en büyük biziz” mesajı vermeye yönelik siyasi bir manevraydı. İsterseniz programda dile getirdikleri bazı şeyleri ele alalım… Mesela Aziz Yıldırım diyor ki: “Galatasaray avukatları Federasyon'da cirit atıyor, isimlerini açıklayacağım.”

Biz hatırlatalım: Bu Federasyon'un hangi şartlarda, kimlerin işbirliğiyle oluşturulduğu açık. Galatasaray delegeleri oy bile kullanmadı… Seçimden sonra gazetelerde “15 üyenin 5'i Fenerbahçeli, 4'ü Beşiktaşlı. Demirören yönetiminde hiç G.Saraylı yok” haberleri yer aldı. Yine Aziz Yıldırım diyor ki: “Galatasaray maçı öncesi deplasman yasağının kaldırılması için yoğun çaba gösterdik ama hüsrana uğradık.”

Yine hatırlatalım: Bu tür yasaklar sezon ortasında kalkmaz. Madem Fenerbahçe bu konuda iyi niyetliydi, neden bu sezon sahasında oynadığı Trabzonspor ve Beşiktaş maçları öncesinde bu konuyu gündeme getirmedi?

Yıldırım diyor ki: “Futbol takımımıza yapılan cezalandırma diğer-lerine yapılmıyor. İki gündür ‘Meireles 8-9 maç ceza alsın' diye bastırıyorlar. Meireles'e 8-9 maç ceza verildiği zaman ülkenin parası gidiyor. Bunu düşünmek lazım.”

MEIRELES'iN CEZASI AÇIK

Anlatalım: Bir futbolcuya ceza verilirken ele alınması gereken tek kriter oyuncunun saha içinde yaptıklarıdır. Kulübün kasasından çıkan paraya bakılmaz. Ayrıca, kulübün kasasından çıkan para Fenerbahçe'nin rakiplerini hiç ilgilendirmez. Meireles'in yaptığı eylemin karşılığı, ilgili maddelerde açık olarak yazılı. Engin'e verilen cezayı hatırlatmaya gerek bile duymuyorum. Federasyon, Meireles'in görüntülerini ve söz konusu eylemle ilgili maddeyi Aziz Yıldırım'a versin ve kararı Başkan'a bıraksın… Bıraksın ki, karşısında ‘bacak bacak üstüne atıldı' diye Samet'i şahit gösteren Sayın Başkan'ın kararını görelim.

AZİZ Yıldırım devam ediyor: “Psikolojik üstünlüğün Galatasaray'a geçmesi için, Galatasaray'ın bizi 6-0 yenmesi lazım. Galatasaray geçen sezon statü gereği şampiyon oldu. Yendikleri zaman 2-1 yeniyorlar, 0-0 bitiyor. Yarım puanla şampiyon oldular, unutmasınlar. Statünün eksikliği nedeniyle..”

VAY, VAY, VAY!!!

İşte burası en hassas yer. Belli ki psikolojik üstünlüğün G.Saray'a geçtiği söylemleri, Aziz Yıldırım ve ekibinin psikolojisi üzerinde ciddi etki yaratmış… Sanki play-off saçmalığında şike davasının etkisi yokmuş! Sanki Galatasaray normal sezonu Fenerbahçe'nin 9 puan önünde bitirmemiş… Sanki Şampiyonluk Kupası'nı karanlığa gömülen Kadıköy'de kaldırmamış… Sanki üstüne Süper Kupa'yı almamış… Sanki çıkıp ligde de yenmemiş gibi davranmayı tercih ediyor; böyle bir yol izliyor Fenerbahçe Başkanı. Kendi bileceği iştir, iç dünyasına karışamayız.

7-0 VE 5-1 DE TARİHE GEÇTİ

Elbette; 6-0 çok önemli bir skordur. Tarihteki yerini de almıştır. Her derbi öncesi gündeme gelmeye de devam edecektir. Bu açıdan bakınca Galatasaray'ın 7 kişiyle aldığı 7-0'lık skor da, 5-1'lik kupa finali de tarihe geçmiştir. Ama siz her fırsatta “6-0” derseniz; Galatasaray taraftarı da çıkar, Platini'nin “Büyük takımlar aldığı kupalarla küçük takımlar ise büyük takımları yenerek övünür” cümlesiyle karşılık verir size.

Bu durumda birileri çıkıp yine “Biz sizi 6-0 yenmiştik” derse, onlara bir üstteki paragrafın başına dönmelerini önermekten başka bir şey gelmez insanın elinden.

Gelelim Şekip Mosturoğlu'nun “Abdurrahim Albayrak, psikolojik üstünlüğü kazandıklarını söylüyor. Nasıl oluyorsa, kendisi devre arasında fenalık geçiriyor” cümlesine… Albayrak'ın maçlarda nasıl heyecanlandığını bilmeyen yok sanırım bu ülkede. Rakip takımlara gösterdiği saygı da, sevgi de herkesin malumu. Eğer Albayrak'ın üzerinden kendini haklı çıkartmayı deniyorsa Mosturoğlu, kişisel heyecanlarla psikolojik üstünlük kavramını birbirine karıştırıyorsa vah haline!

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek