SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Bilmeyenler olabilir diye tarih dersi vermeyeceğiz. Bazıları soruyor Fatih Sultan Mehmet, Trabzon'u fethettiğinde bu spor kulübünü mü kurdu? Hayır tabii ki! Bu bana sorulduğunda verdiğim cevap şöyle: Dünyanın en eski spor kulüpleri Almanya ve İngiltere'de. Meslea 1860 Münih onlardan biri. Ama hiçbirinin tarihi 1461 değil. Bu anlamıyla önemli! Trabzon'daki futbol kökleri, bu tarihe dayanmıyor. Kökler eski değil ama sağlam. İki hafta önce Galatasaray karşısında direnerek kazanan bu çocuklar, aynısını ikinci kez yapamadılar. Yapsalardı adından, tarihinden güç aldıkları Trabzonspor'u biraz daha zora sokarlardı.

İLK yarının son dakikasında yenen golü sayın, Basser'i Ömer'i, N'Diaye'yi, Tuncay'ı da içine katın, her iki takım arasındaki klasman farkı hiç belli olmadı. Bursaspor, hem ilk hem de ikinci yarıda sert oyunu değil, yumuşak oyunu tercih etti. 1461 ise savundukça dağıldı, saldırdıkça kendini hatırlattı diyebiliriz.

İkinci yarıda Trabzon takımlarının gol yemesi gelenekselleşti. Daha Pazar günü Belediye karşısındaki Trabzonspor da benzer şeyleri yaşadı. Sağlam'ın sahada yaptığı en güzel iş, çıkardığı kadro. Mesela N'Diaye'den vazgeçmedi; en önemli bölgeyi 1461'e bırakmadı. Forsell, Ferhat, Murat ile maça ağırlıklarını koydular. Bursaspor'un ikinci golü 3 puan anlamına geldi; hem de daha 49.dakikada. Bu dakikadan sonra Mustafa hocanın skora itiraz eden değişimleri geldi. Ofoedu, önceki maçların çok uzağında kaldı. İlk yarıda boş alan buldukça farkını gösterebildi ama ikinci yarı tamamen durdu. Son 20 dakikadaki 1461 baskısı çok normal. Bu tamamen rakibin skor rahatlığıyla ilgili. Aldanmamak lazım!

Şimdi herkes Galatasaray maçındaki 1461 ile bu maçtaki takımı kıyaslayacak. Kıyaslanacak o kadar çok şey var ki! Bu takım iki gün önce Boluspor'a yenildi. Ama Galatasaray'ı da kupa dışına itti. 1461, öyle bir yerde duruyor ki PTT 1.Lig ile Süper Lig arasında. Bazı oyuncuları Süper Lig düzeyinde, bazıları ise olduğu ligin altında. 1461, Şampiyonlar Ligi'nin Montpellier'i, Bate'si. Öyle okumak ve öyle yorumlamak lazım!

Beğendim

Ertuğrul Sağlam'ın rotasyon anlayışı. Hem as oyuncularını dinlendirdi hem de tecrübelilerle yeni gençleri olağanüstü harmanladı…

Beğenmedim 

Göksu'nun numarasını, 1461'in okunmayan göğüs reklamını, hakem Özgüç Türkalp'i, 1461'den Sercan'ı…