SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Demirören’e şok sözler!

RTÜK’ün bugün İstanbul’da televizyon yöneticileriyle yaptığı toplantıya, TFF Başkanı Demirören’in yaşadığı tartışma damga vurdu.

Güncellenme: 00:43, 20/12/2012
Demirören’e şok sözler!

TVNet Spor Müdürü Eyüp Karakuş, toplantıda söz alarak konuyu 3 Temmuz sürecine ve Beşiktaş'ın borçlarına getirdi. Karakuş, RTÜK Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun ve Spor ve Gençlik Bakanı Suat Kılıç'a dönerek, “3 Temmuz süreci bu işin içinde. Suçlar cezasız kaldıkça, televizyon programlarındaki bu şiddet önlenemez. Kirlenme, kinlenmeye dönüştü” dedi.

Karakuş ile Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören arasında şu diyalog geçti.

KARAKUŞ: Güzide bir kulübümüz, UEFA Avrupa Ligi'ne gidemiyor. Ve o kulübü batıran kişi, Federasyon Başkanı oluyor.

Bu sözler, salonda buz gibi bir hava estirdi. Bakan Kılıç'ın yanında oturan Demirören olaya müdahale etti.

DEMİRÖREN: Sayın Başkan, müdahale edin.

Yıldırım Demirören sonrasında Karakuş'a döndü:

DEMİRÖREN: Hakaret etme! Eğer ben hakaret edersem, sen orada oturamazsın. Borçsuz hangi kulüp var?

KARAKUŞ: Ben UEFA kararından söz ediyorum.

DEMİRÖREN: Sizin gibi zihniyetler yüzünden buradayız!

Bu diyaloga RTÜK Başkanı Davut Dursun müdahale etti:

KARAKUŞ: Müsaade etmiyorsunuz, sayın başkan, diyerek konuşmasını sonlandırdı.

 

RTÜK TOPLANTISI ÇOK GERGİN GEÇTİ!

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) ile Televizyon Yayıncıları Derneği (TVYD) tarafından organize edilen ”Spor Programları Değerlendirme Toplantısı” tamamlanırken, toplantının sonunda Kanal D’den İlker Yasin, Habertürk’ten Faik Çetiner, TV8’den Serhat Ulueren, STV’den Mehmet Şeyho RTÜK’ün spor programları denetleyicileri olarak seçildi.

Yeşilköy’deki WOW Airport Hotel’de düzenlenen toplantıya, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, RTÜK Başkanı Davut Dursun, TVYD Başkanı Adem Gürses, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Halil Ünal ile vakıf temsilcileri, TFF Yönetim Kurulu üyeleri, TFF Merkez Hakem Kurulu (MHK) üyeleri, Türkiye Spor Yazarları Derneği temsilcileri ve televizyon kanallarının spor servisi sorumluları, spor programı yapımcıları ile sunucuları katıldı.

Toplantı sonunda konuşan Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, saatler süren faydalı bir toplantı gerçekleştirdiklerini belirterek, ”Taraflar arasında konuşulması gereken konular konuşuldu. Sporun bütün ilgili tarafları, TFF, MHK, Kulüpler Birliği Vakfı, Spor adamları, yayıncılar, yorumcular, genel yayın yönetmenleri ve spor müdürleri, yaşanması gereken konular hakkında söylemesi gerekeni söyledi.

Bizim söylediğimiz de şudur; evet Türkiye’de bir takım olumsuz olaylar yaşanmaktadır. Bu olumsuz olayların sona erdirilmesi aklıselim insanların en önemli görevidir” ifadelerini kullandı.

”Taraflar arzu ederse olumsuzluklar ortadan kaldırılabilir”

Gerçekçi adımlar atılması durumunda yaşanan tribün olaylarının giderilebileceğini aktaran Suat Kılıç, şöyle konuştu:

”Gerçekçi adımlar atılırsa Türkiye’deki bütün olumsuz görüntüler kısa bir süre içerisinde ortadan kaldırılabilir. Bunların hiçbiri Türkiye açısından başa bela, sona erdirilmesi mümkün olmayan olumsuzluklar değil. Taraflar, arzu ederse bu olumsuzlukların tamamı ortadan kaldırılabilir. Türkiye Cumhuriyeti, 2020 Olimpiyat Oyunları’na aday olan bir devlettir. Bu, toplumda sporun tabana yayılması ve yaygınlaştırılması, spora gönül veren herkesin ortak sorumluluğudur. Türkiye’den dünyaya yansıyan spor görüntülerinin, resimlerinin ve olayların, olimpiyat ruhuyla bağdaşır bir zeminde olması, tüm vatandaşlarımızın ortak davasıdır. Bu kadar uluslararası organizasyonları gerçekleştiren bir ülkenin olumsuz görüntülerle anılmaması lazım. Futbolda yaşanan bir takım olayların diğer branşlara yansıtılmaması gerekir.”

”Biz, üzerimize düşeni yapmaya hazırız”

Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak üzerlerine düşen görevi yapmaya hazır olduklarını kaydeden Bakan Kılıç, ”RTÜK zaten üzerine düşen kanuni yetkilerini kullandı ve kullanmaya da devam edecek. 6222 sayılı kanun uygulamada. Hukuk adamları bu kanunu uygulamaya devam edecek. Biz istiyoruz ki empati yapalım. İnsan aklını kullanalım. Uzlaşı içinde olumsuzluklardan hızla geri adım atalım. Her kim olumsuzluklardan geri adım atarsa, milletimiz ve Türk sporu kendisini hiçbir zaman unutmayacaktır” şeklinde konuştu.

Bir gazetecinin, spor kulübü başkanlarıyla toplantı yapmayı düşünüp düşünmediğini sorması üzerine Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, şunları kaydetti:

”Türk futbolunun patronu TFF’dir. Federasyon tam özerk bir yapı. Biz Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak, futbolun güncel tartışma konularına girmeyi doğru bulmadık. Bundan sonrası için de doğru bulmuyoruz. Uluslararası özerklik çerçevesinde, futbolun güncel sorunlarıyla ilgili aktif tarafları bir araya getirmek veya getirmemek, hangi konuları hangi zeminde tartışacağını belirlemek TFF’nin görevidir. Yardımcı kuruluşu ise Kulüpler Birliği Vakfı’dır. Onlar arzu ettikçe tüm kulüp başkanlarını bir araya getirme gereğini değerlendirirler.”

”6222 sayılı kanunun uygulandığı kanaatindeyim”

6222 sayılı kanunun uygulandığını ifade eden Suat Kılıç, uygulamada bir takım aksaklıklar olması halinde Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun bazı önlemler alması gerektiğini aktardı. Bakan Kılıç, şöyle konuştu:

”İlgili kanunun uygulanması konusundaki hassasiyet, savcılık ve yargılama makamlarının takip etmekte olduğu bir durumdur. Ben, 6222 sayılı kanunun uygulandığı kanaatindeyim. Ama uygulamada birliği ve dengeyi sağlama adına alınması gereken bir takım önlemler varsa, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu bu önlemlerin gereğini değerlendirecektir. Yargı alanındaki ayrıntıya çok fazla girmek istemem ama kanun ortada, düzenlemeler açık ve uygulanma gereği de kaçınılmazdır.”

Dursun: ”Bir alt komisyon kurulması kararlaştırıldı”

Yapılan toplantıda spor programlarının mevcut durumunu konuşma fırsatı bulduklarını bildiren RTÜK Başkanı Davut Dursun ise, ”Spor programlarının durumu, bu programların yapımına yönelik sıkıntılar ve mevcut programlarda yaşanan olumsuzlukların giderilmesi konusunda yapılabilecekleri konuştuk. Farklı önerilerde bulunanlar oldu. Biz bunları not ettik. En somut sonucu spor programlarının ele alışına ilişkin olarak izlenmesi gereken etik kuralların belirlenmesi oldu. Bu çerçevede bir alt komisyon kurulması ve bu komisyonun çalışarak ortak etik ilkeleri belirlemesi konusunda bir karar çıktı” diye konuştu.

Dursun, kurumsal ve kişisel üyelerin yer alacağı etik kuralları belirleyecek bir alt komisyon oluşturulacağını aktararak, şöyle konuştu:

”TVYD, RTÜK, TFF, MHK, Spor Genel Müdürlüğü ve TSYD’den birer temsilci, İlker Yasin, Faik Çetiner, Serhat Ulueren ve Mehmet Şeyhoğlu’nun yer alacağı bir komisyon kuruldu. Bu komisyon, spor programlarının sunumu konusunda rahatsızlık oluşturacak konuların izalesiyle ilgili bir takım etik kurallar belirleyecekler. Mevcut yayınlar rahatsızlıklarını olduğunu gibi sürdürürse RTÜK’ün zaten yasadan kaynaklanan yetki ve sorumlulukları var. Bunlar kullanıyoruz, kullanmaya da devam edeceğiz. Komisyonun cezalandırması söz konusu değil. Sadece etik ilkeleri belirleyecek. Onun dışında bir yetkisi olmayacak. Bu ilkelere herkes uyarsa problemlerin azalacağını umuyoruz.”

 

Q7’DE FLAŞ GELİŞME! / TIKLAYIN

KARTAL OLACAKLAR MI? / TIKLAYIN

 

Yayınlanma Tarihi:15:49,