SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Galatasaray Başkan Yardımcısı Adnan Öztürk’ten bombalar. Başkan adayı olacak mı, Kaka ve Q7 transferi olacak mı, TT Arena bakımdayken derbi nerede oynanacak? Ve Aziz Yıldırım’ın 6-0 göndermesi, Sadri Sener’e Alex esprisi hakkında açıklamalar..

Öztürk, Aydın Üniversitesi’nin Florya’daki kampüsünde Risk ve Girişimcilik Okulu’nda katıldığı konferansta, iş dünyasının yanı sıra Türk sporu ve sarı-kırmızılı kulüp hakkında yöneltilen soruları cevaplandırdı.

Türk Telekom Arena Stadı’nın zeminiyle ilgili çalışmaların dün başladığını bildiren Öztürk, ”Dün akşam gerekli makinelerin yurt dışından gelmesi için süreç başladı. Stat konusunda, yönetim kurulu sorumludur. Riskleri yan yana koyduk. Sezon sonu FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası stadımızda oynanacağı için şimdi başlamanın uygun olduğuna karara verdik. Bunun bir takım riskleri var ve şimdi ligin 19. haftasında Beşiktaş maçını Atatürk Olimpiyat Stadı’nda oynama ihtimalimiz var” diye konuştu.

”Terim, futbol konusunda Türkiye’de bir markadır” Galatasaray Futbol Takımı Teknik Direktörü Fatih Terim’le arasının kötü olduğu iddialarıyla ve Terim’in yöneticiliğiyle ilgili soruya Adnan Öztürk, ”Fatih Terim’in yöneticiliği hakkında fikir yürütmem mümkün değil. Çünkü, yönettiği yerde benim uzmanlık alanım sıfır. Yöneticiliğine puan vermem için futbolcu olmam lazım. Terim, çok büyük, tecrübeli bir isim. Spor ortamını çok iyi bilenlerin başında geliyor. Futbol konusunda Türkiye’de bir markadır. ‘Haydi aslanım kaplanım’ demekle kimse koşmaz. Fatih hoca her türlü sorumluluğu üzerine aldığı için takım ona çok güveniyor” cevabını verdi.

Galatasaray Kulübü’ne başkan olmayı şu an için düşünmediğini belirten sarı-kırmızılı yönetici, ”Bu büyük sorumluk gerektiren bir iştir. Altyapınızı hazırlayıp organize olmanız lazım. Bunlar da 3-5 aylık işler değildir. Bir daha ki seçimlerde aday olup olmayacağıma emin değilim. Başkan adayı olmayı düşünürsem kimseden de icazet almayız. Görev geldiği zaman yaparız” şeklinde konuştu.

Aziz Yıldırım’ın açıklamaları hakkında Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın ”Psikolojik üstünlüğün Galatasaray’a geçmesi için Galatasaray’ın bizi 6-0 yenmesi gerekiyor” açıklamasının sorulması üzerine Öztürk, salonda bulunan bir Fenerbahçeli kadın taraftarı, kendi koltuğuna oturtarak ondan bu soruya cevap vermesini istedi.

Kadın taraftar Öztürk’ün koltuğuna oturduktan sonra ”Aziz Yıldırım ne diyorsa doğrudur” derken, salonda gülüşmeler oldu. Öztürk daha sonra, ”Ben bu konuda yorum yapmam. Başkanlara sadece başkanlar cevap verir. Ünal Aysal gerek görürse açıklama yapar” ifadelerini kullandı.

Bir öğrencinin, kendisine ait, ”Trabzon Alex’i alsın sonra biz onlardan alırız” açıklamasının hatırlatması üzerine, Öztürk, ”Ben böyle hazır cevapları seviyorum. Sadri Şener, ‘Galatasaray problemli futbolcuları alır, Alex’i de alsın’ diye açıklama yaptı. Sadri başkandan gelmiş güzel bir ortaydı. Ünal başkan da benim cevap vermemi istedi. Bu işe biraz espri katmamız lazım. Sadri Şener dünya tatlısı bir adamdır” şeklinde cevap verdi.

”Kaka ile sezon başı ilgilendik” Transfer konusunda Fatih Terim’le yönetim arasında bir fikir ayrılığı olamayacağını aktaran Öztürk, ”Galatasaray gibi bir kurumda başkanla fikir ayrılığı olamaz. Kaka’yla sene başı ilgilendik ama başkan şimdi ‘İlgilenmiyoruz’ diyorsa ilgilenmiyoruzdur. Quaresma’nın bize transfer olma ihtimalini ise sıfır olarak görüyorum” dedi.

Salondaki basın mensuplarının sorularını da cevaplayan Öztürk, son zamanlarda yaşanan şiddet olaylarıyla ilgili olarak, ”Günümüz teknolojisiyle, gerçekten önlem alırsak şiddet olayları biter. Eyyamcılık yapmazsak önlem alırsak biter. Bence başta kulüpler olmak üzere, devlet otoritesinin daha ciddi önlemler alması gerekir. Ben, ‘Ayıp oluyor insanlar birbirinin stadına gitsin’ dedim, bir gün sonra tekerlekli sandalye basketbol maçında olaylar oldu. Adaletli ama acımasız olmak lazım” şeklinde konuştu. G

Galatasaray’ın PTT 1. Lig ekibi 1461 Trabzon’a Ziraat Türkiye Kupası’nda elenmesini de değerlendiren Öztürk, sonucun kulüplerine küçük bir üzüntü verdiğini fakat Türk futbolu için önemli bir galibiyet olduğununu vurguladı.

Türk sporunun geldiği nokta ve olimpiyatlarda alınan neticelerle ilgili de değerlendirme yapan Öztürk şunları kaydetti: ”Türkiye’de altyapıya hiç önem verilmiyor. Olimpiyatlarda alınan sonuçlar çok acı verici. Madalya sıralamasında hem olimpiyatlarda hem de paralimpik oyunlarında orta ölçekli Afrika ülkelerinden bile kötüyüz. Geçenlerde gördüm, ’24 tane stat yapacağız, şu kadar salon yapacağız, sporda atak yapıyoruz’ diye açıklamalar var. Hayır efendim, sporda atak falan yapmıyoruz. Çocukları spor yapabileceği ortamlarda yetiştirmek lazım. Galatasaray ise, ferdi bazda olimpiyatlara 1 tane bile sporcu gönderemedi. Bunu yönetim kurulunda yüksek sesle söyledim. Galatasaray’ın olimpiyatlarda altın madalya için mücadele edeceği bir kişi bile gönderemeyecek olması bizler için utanç kaynağıdır. Bunu süratle düzeltmemiz lazım. Altyapıya önem vermiyoruz. Bunun için ısrarla projeler hazırlıyorum.”

Öztürk, UEFA Şampiyonlar Ligi 2. turunda Galatasaray’a İspanya’nın Malaga takımının çıkmasını istediğini de sözlerine ekledi.

Yayınlanma Tarihi:22:10,