SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

G.Saray ile F.Bahçe arasında oynanan derbi maçta kırmızı kart gören Raul Meireles'in hakem Halis Özkahya ile arasında geçen diyalog Portekizli oyuncunun başını yakacak cinsten… Maçın 82. dakikasında Yekta Kurtuluş'a yaptığı faul sonrası ikinci sarı karttan kırmızı kart görerek oyun dışı kalan Raul Meireles'in, hakem Özkahya‘ya itiraz ederken ‘tükürdüğü' gözlemleniyor. Sinirlerine hakim olamayan yıldız oyuncu görüntülere göre maçın hakemine önce ‘el hareketi' ile tepki gösteriyor ardından da sözlü itirazda bulunurken tükürüyor.

Yaptığı el hareketi ise görüntülenen Meireles'in burada ‘Yiyiyor mu' anlamına gelen hareketin ardından, işaret parmağını diğer eline sokarak ağır bir harekette bulunduğu gözleniyor.

Oyun alanını terk ederken de G.Saray tribünlerine formasındaki F.Bahçe armasını gösterek öpen Meireles'in Özkahya'ya yaptığı hareketler nedeni ile PFDK tarafından ağır bir cezaya çarptırılabileceği konuşuluyor. Talimatlar sonucunda her ayrı fiilden toplam 7 ila 10 maç ceza gelebilir.

Talimatname ne diyor?

Meireles’in yaptığı hareketi ilgilendiren PFDK'nın talimatnamesindeki 36. madde:

Sportmenliğe Aykırı Hareket

1. Sportmenliğe aykırı hareket eden davranışlarıyla TFF'nin saygınlığını zedeleyen ya da değerini düşüren, 1 ila 3 müsabakadan men

Madde 42: Kişilik haklarına saldırı, hakaret ve tehdit 1. TFF veya mensuplarına, müsabaka görevlilerine hakaret eden, tehdit eden veya kişilik haklarına saldırı;

a 2 ila 5; fiillerin müsabaka görevlilerine olması halinde ise 3 ila 7 maç men cezası..

10 maç ceza alsa bile 5'i Kupada Raul Meireles'in 10 maça kadar cezalandırılması bekleniyor. Diyelim ki Portekizli yıldız en üst sınırdan 7 maç ceza aldı. Bu durumda bile 3 lig maçı kaçıracak Meireles. Bu süreye Sivasspor, 1461 Trabzon ve 2 Bursa kupa maçları denk geliyor. Meireles 10 maç alsa bile sadece Karabük, Elazığ ve G.Antep ve Sivas lig maçlarında olmayacak.