SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İngiliz Daily Star gazetesinde yer alan habere göre, İspanyol temsilcisinden ayrılmayı kafasına koyan milli futbolcunun başka bir ligde oynamak istediği, bu takımın ise büyük ihtimalle Liverpool olacağı ifade edildi.

Liverpool teknik direktörü Brendan Rodgers'ın, takımdan ayrılmak isteyen Stewart Downing’e zorluk çıkarmayacaklarını açıklamasının üzerine hedefindeki isim Arda Turan'ı, kadrosuna katmak için harekete geçti.

Daha önce milli takım kampında Nuri Şahin'in hediye ettiği Liverpool formasını giyen ve o anları Twitter hesabından paylaşan Arda'nın sözleşmesinde 25 milyon Euro'luk serbest kalma maddesi bulunuyor.

Arda'nın menajeri Ahmet Bulut'un “Arda yeni bir deneyim, yeni bir lig ve yeni bir takımda başarı yaşamak istiyor” şeklindeki açıklamalarına da yer veren gazete, bu transferin ancak sezon sonunda gerçekleşebileceğini yazdı.

HIDDINK’DEN YALANLAMA

Diğer yandan, Arda Turan'ı Türk Milli Takımı'ndan tanıyan ve izlerken çok beğendiğini dile getiren Hiddink, Arda'yı Anji Mahaçkale'ye istediği ile ilgili haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Türkiye Milli Futbol Takımı ile yollarını ayırdıktan sonra kadrosunda Eto'o, Roberto Carlos ve Yuri Jhirkov gibi dünya yıldızlarını barındıran Rus Premier Ligi takımı Anji Mahaçkale'yi çalıştıran Guus Hiddink, DHA'ya yaptığı açıklamada, “Ardayı istediğimiz doğru değil ve Arda ile iletişime geçilmedi. Genelde televizyonda İspanya ligini izlerken hep oynadığını görüyorum. Onu televizyonda izlerken dominant bir rolde oynadığını görmek bana büyük zevk veriyor. Bildiğim kadarı ile Arda İspanya'ya gideli daha çok olmadı ve çok büyük liglerden birisi. Arda'nın, Anji'ye gelmesi ile ilgili hiç bir girişimde bulunulmadı. Ama ardayı oynarken görmek bana büyük zevk veriyor” dedi.

Rusya Milli Futbol Takımı'nı da çalıştıran ve 2008 yılındaki Avrupa Futbol Şampiyonası'nda Rusya ile muhteşem bir performans ortaya koyan Hollandalı çalıştırıcı, “Türkiye ile Rusya futbolunu kıyaslayacak olursanız neler söylersiniz” sorusuna ise şöyle cevap verdi:

“Son zamanlarda Türk futbolunu pek takip edemedim. Bu nedenle Türk ve Rus futbolunu kıyaslama yapmak çok zor. Ama size Rus ligini şöyle tanımlayabilirim; gelişen bir lig ve bu ligde oynarken çok mücadele etmeli ve çok profesyonel oynamalısınız. Benim kulübümde çok profesyonel oynuyor. Rusya'da oynamak kolay değil. Çünkü büyük bir mücadele gerektiriyor. Fakat benim çok hoşuma gidiyor. Şuan Türk futbolu şöyledir diyemem çünkü her şey çok hızlı değişip gelişiyor.”