SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

BUNU sadece dün özelinde yazıyorum. G.Saray kazandı, F.Bahçe ile puan farkını 5'e çıkarıp liderliğini sağlama aldı, bütün sarı-kırmızılı futbolculara tebrikler. Tebrik ediyorum, çünkü kazandılar. Hem de oynamadan. Belki şimdi pembe tablolar çizsem G.Saraylı taraftarlar çok mutlu olurlar ama bütün bu zafer sarhoşluğuna, rakiplerle puan farkını 5'e çıkarmaya, F.Bahçe'ye karşı psikolojik üstünlüğü kaybetmemeye rağmen ben G.Saray'a acı bir reçete yazacağım.

F.Bahçe, G.Saray'dan daha iyi bir takım. Oyunda ağırlığını daha fazla hissettiriyor. Top tutuyor, paslaşıyor, organize oluyor, sahada büyük takım gibi davranıyor. G.Saray'ın bu oyuncu profiliyle aynı oyunu oynaması imkansız. Burak, Umut, Amrabat'la ileride top tutamadan, organize olamadan G.Saray büyük takım gibi oynayamaz.

DÜN 2 duran topla gol buldular, F.Bahçe oyun dengesini kaybettikten sonra kalan 25 dakikada kontralara çıkmaya çalıştılar hepsi bu. G.Saray oyunda etkin değildi. F.Bahçe bu sağlam yapının içerisine orta sahada defans yapmayı unutmayan bir kreatif futbolcu ekleyebilirse Türkiye Ligi'nin çok üstüne çıkan bir takım olur. Meireles, Topal, Cristian 3'lüsü iyi ama üretemiyor. Size şöyle bir örnek vereyim: G.Saray'ın ileride top tutamadığı, her topun G.Saray kalesine atak olarak döndüğü dünkü derbide F.Bahçe'nin gol dahil kaç pozisyonu var? Yok. Biz bu 2 büyük takımı yıldızlarıyla, bütçeleriyle, geçmişleriyle farklı bir noktaya koyuyoruz ama ikisinin de aslında futbol olarak günümüz oyununun kaldıramadığı eksikleri var. G.Saray organize olamıyor, F.Bahçe pozisyona giremiyor.

DÜN G.Saray kazandı, takımın lideri bir sol bek olmasına rağmen tartışmasız Riera'ydı. Mükemmeldi. G.Saray'ın en zayıf halkası gibi gözükse de F.Bahçe Kuyt ve Gökhan'la onun kanadını zorlasa da sakin, akıllı, üretken bir profil çizdi. G.Saray komik top kayıplarıyla F.Bahçe'ye ‘buyur gel' dese de karşılarında bu durumu efektif olarak değerlendirecek bir oyuncu topluluğu yoktu. Bu G.Saray'ın en büyük şansıydı.

Roller değişti, sonuç değişmedi

İLK yarıda Melo sahada adeta kayıptı. Kora kor mücadelenin verildiği orta sahada kayboldu. İhtiyaç anında Melo sahada yoksa neden ona 5 milyon euro ödeniyor? Selçuk'un frikik golü nefisti ama ondan da iyisi oyun içerisinde geçen sezondaki Selçuk'tan pasajlar izledik. Özellikle 2. yarıda F.Bahçe arkada alan açtıktan sonra Selçuk yıldızlaştı.

GEÇEN yılki G.Saray'la bu sezonki F.Bahçe'nin oyun üstünlüğünde rollerin değiştiği ama sonucun değişmediği bir derbi izledik. G.Saray puan farkını 5'e çıkardı ama lütfen bunun rehavetine kapılmasınlar. Çünkü iyi futbol oynamıyorlar.