SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Psikolojik Zafer

17 Aralık 2012

Geçen sezon yok lig maçıydı, yok play-off'tu, yok Süper Kupa'ydı derken tam 5 kere karşılaşmıştı iki ezeli rakip.

G.saray'ın Kadıköy'de karanlıkları aydınlığa çıkartıp şampiyonluğa uzandığı ve tarihe geçen, gerilimi ultra yüksek maçı saymazsak, tümünde açık üstünlüğü vardı sarı-kırmızılıların… Beş maçın dökümü 2 G.Saray galibiyeti, 2 beraberlik, 1 F.Bahçe kazanımı olarak geçti istatistiklere… G.Saray 2 kupa kazanırkan F.Bahçe'ye amorti bile isabet etmedi geçen sezon oynanan 5 maçın sonunda.

CİMBOM, yıllardır F.Bahçe'nin elinde olan psikolojik üstünlüğü de ele geçirmeyi başardı bu sayede. Bu durum hafta boyunca açık ve net olarak hissedildi. G.Saray cephesi ise aksine sakindi. Ne bir sivri demeç geldi yöneticilerden ne de futbolculara olağanüstü bir maça çıkacaklarını hissettiren özel bir program izlendi teknik heyetten.

Maç bu havada başladı. Galatasaray çok iyi değildi belki ama çok rahattı. Hamit'in direkten dönen topu, Bekir'in müthiş zamanlaması bu rahatlığı perçinleyebilirdi; olmadı. Hasan Ali'nin golü maçı yeniden başlattı.

Selçuk'un penaltı tadındaki serbest vuruşu ibreyi bir kez daha Aslan'a çevirdi. Her iki takım da rakibinin etkili silahlarını o kadar iyi kontrol altına almıştı ki 70 dakika neredeyse hiç forvet pozisyonu izleyemedik.

Maç başlarken takımların sahaya dizilişinin tercümesi şuydu: G.Saray mutlaka 3 puan istiyordu; F.Bahçe önce beraberlik diyordu.

İkinci yarı manzara değişti. G.Saray, “Galibiyeti koruyayım; olur da denk gelirse 3. golü atarım” diye oynadı. F.Bahçe ise “Hele bir beraberliği yakalayayım, sonrası Allah kerim” dedi.

En sakin derbi oldu

İş futboldan çok satranca döndü ikinci yarıda. 90 dakikanın sonunda istediğini alan Fatih Terim'in Aslanları oldu.

SARı-KIRMIZILI takım çok da istikrarlı bir görüntü çizmediği sezonun ilk yarısının son haftasına, ezeli rakiplerinin 5'er puan önünde girerek önemli bir avantaj elde etti. Seyircinin sahaya müdahalesi medeni ölçülerdeydi. karşılaşma öncesi koreografi rakibi rencide etmeden, dalga geçen incelikteydi.

Sanırım uzun yollar sonra ilk kez bir derbinin ardından sadece sahadaki oyunu konuşacağız. Bu açıdan bakınca, kazanan futbol oldu. Ne mutlu bize…

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek