SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Uluslararası Voleybol Federasyonları Birliği Yönetim kurulu, başkan Ary Graça yönetiminde Brezilya’nın Rio De Janerio kentinde toplandı.

Türkiye Voleybol Federasyonu’ndan yapılan açıklamaya göre, FIVB Yönetim Kurulu, Spor Faaliyetleri Konseyi’nin önerdiği 2013 voleybol takvimini onayladı ve yeni karalar aldı.

Kurul, bazı organizasyonların tarihlerinde değişiklikler yaparken, plaj voleybolunda yeni bir vizyon geliştirdi. Açık Turnuvalar’a katılım koşulları değiştirildi ve katılım kriterleri kolaylaştırıldı. Plaj voleyboluna katılımı artırmak ve rekor sayıda sporcuya ulaşmak amacıyla yapılan düzenleme sonucunda Katar, Uganda ve Peru gibi ülkelerin açık turnuvalara ev sahipliği yapmalarının önü açıldı.

Önceki yıllarda Nisan ortalarında başlayıp Ekim ayı sonuna kadar süren FIVB plaj voleybolu takviminin bu sene Mart-Aralık aylarını da kapsaması bekleniyor.

Ayrıca 19 ve 21 yaş altı dünya şampiyonalarına 23 yaş altı kategorisi de eklendi. 23 Yaş Altı Bayan ve Erkek Dünya Şampiyonaları açık turnuvaları Temmuz-Ağustos aylarından Ekim ayına alındı.

Japonya ve Mısır’ın Dünya Ligi’ne katılımıyla takım sayısı 18’e çıktı. Grup maçlarının ardından Dünya Ligi Finalleri’ne 8 takım katılma hakkı kazanacak. (A) ve (B) Grupları’nı ilk üç sırada tamamlayan takımlar ile (C) Grubu birincisi ve ev sahibi takım finallerde mücadele edecek.

Dünya sıralamasında Mısır 13, Japonya 19. sırada yer alıyor. (C) grubunda yer alacak Mısır ve Japonya’nın rakipleri Kanada (DS18), Kore (DS22), Finlandiya (DS31), Hollanda (DS41)

FIVB Kulüpler Dünya Şampiyonası, 20 yaş altı Bayanlar Dünya Şampiyonası, 18 Yaş Altı Kızlar Dünya Şampiyonası ve 23 Yaş Altı Bayan ve Erkek Dünya Şampiyonaları tarihleri ise aşağıdaki gibi değişti:

FIVB Kulüpler Dünya Şampiyonası: ev sahibi belirlenecek, 12 – 19 Mayıs Dünya Ligi Kıtalar Arası Etabı:  farklı kentlerde, 31 Mayıs – 13 Temmuz 20 Yaş Altı Bayanlar Dünya Şampiyonası: Brno ve Prostejov, Çek Cumhuriyeti, 21 – 30 Haziran 19 Yaş Altı Erkekler Dünya Şampiyonası: Mexicali ve Tijuana, Meksika, 27 Haziran – 7 Temmuz 18 Yaş Altı Kızlar Dünya Şampiyonası: Nakhon Ratchasima, Thailand 19 – 28 Temmuz Dünya Ligi Finalleri: ev sahibi belirlenecek, 16 – 21 Temmuz Dünya Grand Prix Ayakları: farklı kentlerde, 2 – 18 Ağustos 21 Yaş Altı Dünya Şampiyonası: Ankara ve İzmir, 22 Ağustos – 1 Eylül Dünya Grand Prix Finali: Sapporo, Japonya, 28 Ağustos – 1 Eylül 23 Yaş Altı Bayanlar Dünya Şampiyonası: ev sahibi belirlenecek, 2 – 13 Ekim 23 yaş altı Erkekler Dünya Şampiyonası: ev sahibi belirlenecek, 3-14 Ekim Bayanlar Grand Şampiyona Kupası: Nagoya ve Tokyo, Japonya, 12-17 Kasım Erkekler Grand Şampiyona Kupası: Kyoto ve Tokyo, Japonya, 19-24 Kasım