SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Galatasaray’a futbolcu ve teknik direktör olarak önemli hizmetler veren, ”Baba Gündüz” lakabıyla anılan Gündüz Kılıç, 1980 yılında yaşama veda etti.

Fenerbahçe derbisi öncesi gerçekleştirilen etkinlikle, üzerinde Gündüz Kılıç’ın resmi bulunan dev bayrak, Türk Telekom Arena’da dalgalandırıldı.Gündüz Kılıç adına hazırlanan plaket, kulüp eski başkanlarından Alp Yalman tarafından yeğeni Nilgün Kılıç’a takdim edildi.

“Baba” Gündüz Kılıç – (1935-1980) Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün yakın çalışma arkadaşı Kılıç Ali ve Hümeyra Hanım'ın oğlu olarak 1918 senesinin ilk gününde İstanbul’un Bakırköy ilçesinde dünyaya gelen Gündüz Kılıç, ailesiyle birlikte çocukluk yıllarında bir dönem Ankara'da yaşadıktan sonra, okul çağına geldiğinde ilk olarak Feyziye Mektepleri Vakfı'na yazıldı. Ertesi sene ise Galatasaray Lisesi İlk Mektebi'ne geçerek birinci sınıfa kaydoldu. Gündüz Kılıç ile futbol arasındaki aşkın ilk günleri de burada yaşandı. Ailesi Ankara'da olduğundan tatil günlerinde okul hademelerinden biriyle gezmeye çıkan Gündüz Kılıç, ağabeyi ve kardeşinin maça gitme isteklerine uyarak Taksim Stadı'nda futbol maçlarını izlerdi.

Zamanla futboldan keyif almaya başladıktan sonra ise Galatasaray Lisesi'nin bahçesindeki maçlarda yer alacaktı. Sınıfta yapılan kadrolarda yeterli oyuncu olmadığı zamanlarda ise takıma katılan bir isim olurdu. Başlarda adam eksikliğinde takıma giren Eşfak Aytaç, daha sonra Türkiye'nin tüm zamanlardaki en iyi futbolcularından olacaktı.