SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Formula 1’de perde pazar günü yapılacak Brezilya Grand Prix’siyle iniyor. Yarış öncesi iki sürücünün şampiyonluk şansı var. Sebastian Vettel, Brezilya GP’si öncesi tek rakibi Fernando Alonso’nun 13 puan önünde lider durumda bulunuyor.

Sebastian Vettel mi, Fernando Alonso mu, hangisinin 2012 Formula 1 şampiyonu olacağı Brezilya Grand Prix’sinin ardından belli olacak. Her iki sürücünün de geçmişinde iki dünya şampiyonuğu bulunuyor. Hangisi şampiyon olursa en genç 3 şampiyonluk yaşayan Formula 1 pilotu olacak.

Alonso, Schumacher ve Senna’yı ay hesabıyla geçecek, eğer Vettel şampiyon olursa 31 yaş olan üç şampiyonluk rekorunu 25 yaşa çekecek.

Vettel’in şampiyonluk şansı matematiksel olarak Alonso’dan çok daha kolay görünüyor. Alman pilot, yarışı ilk 4 içinde tamamladığı takdirde, rakibinin derecesine bakmaksızın üst üste üçüncü şampiyonluğunu kutlayacak. Vettel bu sezon, 5 yarış kazandı tam 13 yarışı ilk 4 içinde tamamladı. Red Bull cephesinde en büyük soru işareti ise dayanıklılık. Teknik patron Adrian Newey de bu sezon üç kez alternatör sorunu yaşadıklarına dikkat çekiyor.

Fernando Alonso ise bu sezon 3 yarış kazandı ve tamamlayamadığı 2 yarış dışında tüm yarışlardan puanla ayrıldı. Ferrari’nin İspanyol pilotu yarış öncesi, “Bizim kaybedecek bir şeyimiz yok elimizden gelenin en iyisini yapacağız, öncelikle kürsüye çıkmalıyız. Şampiyonluk bizim elimizde değil Red Bull’un ne yapacağına bakacağız” dedi.

Alonso, yarışı kazanırsa Vettel’in 4’üncülükten daha düşük bir derece elde etmesi gerekiyor. İspanyol pilotun ikinci olmasi halinde rakibinin ilk 7’ye, üçüncü olması halinde ise rakibinin ilk 9’a girmemesi gerekiyor. Diğer tüm seçeneklerde Vettel sezonu şampiyon olarak tamamlayacak.

Bu ikili, 2010 yılında da sezonun son yarışına şampiyonluk iddiasıyla gitmişti. Lider Alonso’nun 15 puan gerisinde 3’üncü sırada olan Vettel, son yarışı kazanarak kariyerinin ilk şampiyonluğunu elde etmişti.

Brezilya Grand Prix’si ayrıca 7 dünya şampiyonluğu bulunan Alman sürücü Michael Schumacher’in Formula 1 kariyerinin son yarışı olacak. Merecedes’te Schumacher’in yerini alacak olan İngiliz Lewis Hamilton da McLaren adına son yarışına Interlagos’ta çıkacak.