SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Türkiye Yüzme Federasyonu (TYF) Başkanı Ahmet Mazhar Bozdoğan, 11. Dünya Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası’nın ardından açıklamalarda bulundu.

Türkiye Yüzme Federasyonu (TYF) Başkanı Ahmet Mazhar Bozdoğan, 11. Dünya Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası’nı çok iyi organize ettiklerini ve bu şampiyonada Türk yüzmesinin de ivme kazandığını söyledi.

Sinan Erdem Spor Salonu’nda devam eden 11. Dünya Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası’nın son günü akşam seansında yapılacak finaller öncesinde düzenlenen basın toplantısına TYF Başkanı Ahmet Mazhar Bozdoğan, Uluslararası Yüzme Federasyonu (FINA) Başkanı Dr. Julio Maglione, FINA Genel Direktörü Cornel Marculescu, TYF Başkan Vekili ve Organizasyon Komitesi Başkanı Onat Yıldırım ile FINA’nın sponsoru olan Japon firması Yakult’un genel müdürü Kiyoshi Hirona katıldı.

TYF Başkanı Bozdoğan, İstanbul’da çok güzel bir şampiyonaya imza attıklarını belirterek, ”Turnuvaya katılan ülke ve sporcu sayısı olarak rekor kırdık. Türk yüzmesi de bu şampiyonayla ivme kazandı. Yarışlarda dünya rekorlarının kırılması da şampiyonaya renk kattı. Milli sporcularımız 15 Türkiye rekoru kırdı ve tarihimizde bir ilk olarak 3 defa final ile 4 kez de yarı final yüzdü. Bir önceki şampiyonada yarı final bile yüzememiştik” diye konuştu.

Organizasyon olarak hedeflerini tutturduklarını aktaran Bozdoğan, Türk sporculardan daha fazla yarı final ve final yüzmelerini beklediğini, ancak Burcu Dolunay’ın hastalığından dolayı bu hedefi yakalayamadıklarını kaydetti.

-Maglione: ”Türkiye unutulmaz bir şampiyona düzenledi”-

FINA Başkanı Maglione de, oldukça çekişmeli yarışlara sahne olan güzel bir şampiyonaya tanıklık ettiklerini ve Türkiye’nin unutulmaz bir şampiyona düzenlediğini dile getirdi.

Maglione, çok başarılı bir şampiyonaya geride bırakmak üzere olduklarını söyleyerek, ”Türk hükümeti ve federasyonun katkılarıyla unutulmaz bir şampiyona düzenledik. Misafirperver bir metropolde akıllardan çıkmayacak günler yaşadık. Her şey harika gitti. Salonun altyapısı harikaydı. Türkiye’nin 2020 olimpiyatlarına adaylığı için en güzel dileklerimi ileteceğim” ifadelerini kullandı.

FINA Genel Direktörü Cornel Marculescu ise, bu şampiyonada Türk yetkililerle birlikte yüksek sayıda doping testi yaptıklarını ve bunun çok önemli olduğuna dikkati çekti.

Bu arada, FINA ile Japon firması Yakult basın toplantısından sonra sponsorluk anlaşmalarını 2018 yılına kadar uzattı.

Yayınlanma Tarihi:20:51,