SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Futbolun adaleti varsa

16 Aralık 2012

Gençlerbirliği gibi ligin en zor deplasmanlarından biri… Hava soğuk, zemin buzzzz… Kupadan elenen Beşiktaş'ın morali bozuk… Üstüne üstlük hem sakat Fernandes hem de cezalı Oğuzhan yok. Bir de derbi faktörü var. Bu şartlar altında siyah-beyazlılar, Ankara deplasmanını geçebilse bugünkü ezeli rakiplerin kapışmasını Mustafa Denizli'nin tabiriyle ‘yatarak izleyeceklerdi.' Kara Kartal'ın böylesine olumsuzluklar içerisinde afallaması normaldi, öyle de oldu zaten. Bir duran topta defansın adam paylaşımındaki hata nedeniyle golü yediler. Ancak bu gol, Aybaba'nın öğrencilerinin silkinip kendine gelmesini sağladı.

Sonrasında Beşiktaş toparlandı. Olcay Şahan'a haksızlık etmişiz. Belki hala 10 numarayı kaldıracak yeterlilikte ve yetenekte bir oyuncu değil. Ama dün Fernandes ve Oğuzhan gibi kreatif oyuncuların yokluğunda takımın organizasyonunu tek başına üstlenmesi takdire değerdi. Kaydettiği gol Beşiktaş'ın yarışın içerisinde kalması açısından çok önemli. Hele ikinci yarıda Holosko'ya attığı bir uzun pas var ki, maçın futbol adına en estetik hareketlerindendi.

İkinci yarıda sahada muhteşem bir Beşiktaş vardı. Rakibini adeta sürklase etti. Özellikle 55. ile 80. dakikalar arası Gençlerbirliği'ni köşeye sıkışan ve yumruk üzerine yumruk yiyen bir boksöre çevirdiler. Ama nakavtı yapması beklenen Almeida yumruğunu hep boşa salladı. Beşiktaş tıpkı Galatasaray, Trabzonspor, Bursaspor ve Eskişehir gibi kazanmayı hakettiği bir maçtan daha beraberlikle ayrıldı. Ancak siyah-beyazlıların oynadığı oyun ortada, futbol olarak kazanan taraf hep onlar.

Gençlerbirliği maçı bir kez daha gösterdi ki, Beşiktaş artık bir takım olmuş… Kim oynarsa oynasın farketmiyor. Kim eksik olursa olsun siyah-beyazlılar sahada varını yoğunu ortaya koyuyor. Hepsinden önemlisi de gazla değil, coşkuyla oynuyor. Takımda herkes birbirinin açığını kapatıyor. Devre arasında yapılacak 1-2 takviyeyle Beşiktaş böyle futbol oynanan bir ligde çok rahat sonuna kadar zirve mücadelesi yapar. Tabi eğer futbolun adaleti varsa…

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek