SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Bıktıran ayak oyunları

16 Aralık 2012

Günlerdir farklı hesaplar peşinde Fenerbahçe cephesi… Önce gökten vahiy inmiş gibi ‘deplasmana taraftar götürme' tartışmasını ortaya attılar. Bu sezon sahalarında oynadıkları Trabzonspor ve Beşiktaş maçlarında akıl edemedikleri bu girişimi, Galatasaray'la Arena'da oynayacak-ları derbi öncesinde gündeme taşıdılar.

Sürecin olumsuz sonuçlanacağını gayet iyi biliyorlardı. Zaten istedikleri de sürecin olumlu sonuçlanması falan değil, Galatasaray'ın uzlaşmaz görünmesiydi. Bunu başardılar.

Hemen ardından, “Halis Özkahya'yı Galatasaray istedi” haberlerini pompaladılar. Özkahya'nın Galatasaray'a daha yakınmış gibi görünmesini sağlayarak, genç hakemi baskı altına almayı hedeflediler. Özkahya'nın yönettiği G.Saray ve F.Bahçe maçlarıyla ilgili istatistiklerin geri planda kalmasını arzuladılar. Bunu başardılar.

Gelin, Özkahya'nın gizli kalması, konuşulmaması istenilen istatistiklerine bakalım: Kaderin bir cilvesi olsa gerek, genç hakem bugüne kadar her iki takımın da 20'şer maçını yönetti. Galatasaray, Halis Özkahya yönetiminde sahaya çıktığı 20 maçta 9 galibiyet, 3 beraberlik, 8 yenilgi aldı; 30 puan topladı. Fenerbahçe ise Özkahya yönetiminde sahaya çıktığı 20 maçta 12 galibiyet, 4 beraberlik, 4 yenilgi aldı; 40 puan topladı.

Her iki takımın Özkahya yönetiminde son 10 maçına baktığımızda durum daha da çarpıcı: Galatasaray 4 galibiyet; Fenerbahçe 8 galibiyet. Fenerbahçe'nin son 10 maçta yenilgisi bile yok Özkahya'yla…

Derbilere gelince… Halis Özkahya, bugüne kadar tek derbi yönetti. Geçen yıl oynanan Fenerbahçe-Beşiktaş maçını kazanan yine Fenerbahçe'ydi. Üstelik, Beşiktaş'ın 9 oyuncusu sarı kart görmüştü o maçta.

Sizce Galatasaray'ın Halis Özkahya'yı istemesi için bir neden var mı ortada ? Yukarıdaki tabloya bakarsak hiç yok. Ama olduğunu iddia edebiliyorlar. Bunu söyleyen yöneticiler, ‘futbol' adı verilen bu keyifli oyunun sadece Türkçe meali olan ‘ayak oyunu'nu oynamayı biliyorlar.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek