SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

McLaren sportif direktörü Sam Michael, gelecek sezon Pirelli’nin riske girmek istemeyen lastikler üretmesinin Formula 1’deki şova zarar verebileceğini ifade etti.

2013 için lastik seçimlerini tamamlayan Pirelli, yeni sezonda lastiklerin takımlar için hayatı kolaylaştıracağını açıklamıştı.

2012 sezonunun ilk yarısında takımaların lastikeleri anlama çabaları, sezona heyecanlı bir başlangıç yapılmasına neden olmuştu.

Latiklerin 2012’den daha anlaşılabilir olması, Sam Michael’e göre Formula 1 için zararlı olabilir.

Kendisine 2013’te lastiklerin daha öngörülebilir olması halinde neler olacağı sorulan Sam Michael, “Takımlar lastikleri daha iyi anlar ve pilotlar lastikleri nasıl kullanacaklarını daha iyi anlarlar.” dedi.

“Ancak bu üreticinin lastik hamurlarını nasıl yapacağıyla ilgili. Yarışlar böyleyken (öngörülemez) daha keyifli. Bir şeyleri daha iyi anlayanın öne geçmesi adaletsiz değil. Her şeyde yapmaya çalıştığımız tam olarak da bu. Bu birisinin daha iyi bir difüzör üretmesi gibi. Kişisel olarak benim bununla bir sorunum yok ve Bunun iyi olduğunu düşünüyorum.”

“Umarım sıradan lastikler üretmezler.”

Michael ayrıca, bu sezon yapılan bazı tek pit stoplu yarışarın çok heyecanlı olduğunu da sözlerine ekledi.

“Bu sezon tek pit stopla sonlanan bazı yarışlar oldu ve inanılmazlardı. Ancak bunlar yalnızca lastikler yüzünden harika yarışlar değildi. Pek çok şey olduğu için harikaydılar. Bu heyecanlı yarışları sezonun büyük bölümüne yayabileceğimizi düşünüyorum.”