SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fenerbahçe’nin deneyimli sağ kanat oyuncusu Gökhan Gönül, Galatasaray derbisi öncesi  Lig TV’ye konuştu.

Ligde kimle karşılaştıklarının çok önemli olmadığını, asıl meselenini 3 puan kazanmak olduğunu söyleyen Gönül; ” derbi de oynasak, ligde son sıradaki takımla da oynasak hangi maçı kazanırsanız kazanın zaten 3 puan veriyorlar. Derbiyi kazandınız diye 6 puan hanenize yazılmıyor. Sadece kendi taraftarımız ve futbolcularımıza ekstra olarak moral katıyor. Onun haricinde galibiyet tabiki 3 puan” diye konuştu.

İşte Gökhan'ın gözüyle Galatasaray-Fenerbahçe derbisi….

“SON DERBİYİ BİZ KAZANDIK”

“Kazanmak istiyoruz. Arena'da ilk oynanan derbiyi de biz kazanmıştık. Son derbiyi de biz kazandık. İnşallah bu derbiyi de biz kazanırız. En çok istediğim şeylerden biri de kendi sahamızda da olsa onların sahasında da olsa taraftarın olumlu anlamda futbolculara katkısı oluyor. Şu şekilde bizim sahamızda olsa hemen hemen herkesin sarı lacivert formayı giyip, Arena'da oynadığımız zaman sarı kırmızı formaları giymeleri, tribündeki o şölen gerçekten güzel şeyler oluyor. Her futbolcuya nasip olmaz böyle maçlar oynamak. O gün saha çıkacak futbolculara da böyle bir derbiyi oynamak nasip olacak. Dediğim gibi yine kazanan taraf biz olmak istiyoruz. Galatasaray bizim önümüzde. Belki de o maçı kazanırsak, Medical Park Antalyaspor'un ne zaman oynacağını bilmiyoruz, ama lider olma şansımız var. En azından ligin ilk yarısını lider bitirmek istiyoruz. Bunun için elimizden gelen herşeyi yapacağız. Ama dediğim gibi kaybedersek ne son kaybedişimiz olucak, ne de ilk kaybedişimiz olacak. Kazanırsak da nitekim öyle. Berabere biterse de öyle. Önemli olan maçtan sonra olumsuzlukların değil, futbolun olumlu yanlarının konuşulmasını dilediğim bir derbi olsun istiyorum. Güzel bir derbi olsun izleyen herkes zevk alsın. Herkes kartları konuşuyor derbilerde. İnşallah kartların olmadığı, aksiliklerin olmadığı, hakem hatalarının olmadığı, biz futbolcuların hata yapmadığı görsel güzel bir şölen olsun istiyorum. İnşallah öyle olur. Kazanan tarafta biz oluruz inşallah.”

“HEDEFLEDİĞİMİZ YER VE PUANLARDA DEĞİLİZ”

“Aslında biz ligdeki şu tabloya baktığımız zaman kötü yerde değiliz. Liderle aramızda sadece 2 puan fark var. Genel olarak kendi takımımız içine baktığımız zaman tabiki hedeflediğimiz yerlerde değiliz, hedeflediğimiz puanlarda değiliz. Biz zaten sezona çok sıkıntılı başladık. Bizim adımıza olumsuz şeyler çok oldu. Hem içeriden, hem dışarıdan. Lig tablosuna şuan baktığmızda hemen hemen hedeflediğimiz yerlere yakın yerdeyiz. Sezon başı düşündüğümüz şeylerin altındayız. Topladığımız puanlar az. Daha önce ki senelere göre çok az puan topladık. Hem biz hem rakiplerimiz. Hemen hemen 8-9 takım arasında hiç puan farkı yok. Bir hafta yenilin 5.-6. sıraya gerileyebilirsiniz. İki hafta üst üste kazandığınız zaman hemen hemen lider olabilirsiniz.”

“HEYECAN İKİ HAFTA ÖNCESİNDEN BAŞLIYOR”

“Bizlerden önce zaten kamuoyu ve basın gerekli startı veriyor. Hemen hemen 2 hafta öncesinden başlıyorlar. Bu maçla ilgili neler olabilir, hangi oyuncular ön plana çıkabilir, derbi nasıl sonuçlanabilir, hangi taraf kazanabilir hemen hemen tüm basın buna hazırlığını yapıyor. Kendi açımdan konuşmak gerekirse maça 1 gün kalaya kadar fazla odaklanmak istemiyorum maça. Maçtan bir önceki akşam yatarken maçı düşünmeye o zaman başlıyorum. Öbür türlü mental anlamda çok yoruluyorsunuz. Ben en azından öyle oluyorum.”

“RAKİBİN TEZAHÜRATI BENİ DAHA ÇOK MOTİVE EDİYOR”

“Maç günü atmosferi yaşamak beni daha çok motive ediyor. Burdan uğurlanışımız, otobüsle giderken taraftarlarımızın arabalarıyla yanımıza yanaşıp kornalara basması motivasyonumuzu arttırıyor. Stada girerken Galatasaray seyircisinin baskı altına almak için yapmış olduğu kareografiler yada ıslık çalmaları, size karşı söylediği tezahüratlar sizi maça daha çok motive ediyor. Taraftarlar bunu yaparak rakip oyuncuları baskı altına almıyorlar bence. Ben daha çok motive oluyorum onlar üzerimize geldikçe. Sahaya ayak basış, İstiklal Marşı'nı okuyorsunuz ve hakem düdüğü çaldığında derbi başlıyor ve hayat duruyor. Maç bittikten sonra da kazanan taraf da çok mutlu oluyor. Dişe diş oynayıp kaybettiğiniz zaman çok üzülüyorsunuz. Ama rakip takım sizden daha iyi oynamışsa o gün o kadar fazla da üzülmüyorsunuz gerçekten. Bunu söylemek gerekir. Dediğim gibi derbi oynamak güzel bir duygu. Herşeyin güzel olduğu futbolcuların, hakemlerin, taraftarların yanlış birşey yapmadığı, hata yapmadığı güzel bir maç olsun istiyorum. Herzaman söyledim yine söyleyeceğim futbol görsel bir şölen. Onlar da kazanır biz de kazanırız, berabere de bitebilir, bunlar ne son olacak ne de ilk olacak. Dediğimiz gibi inşallah kazanan taraf biz oluruz.”

“ÜSTÜN BİR TARAF VARSA GALATASARAY DEĞİL BİZİZ”

“Ben bu röportajı veriyorsam ne hissettiğimizi futbolun nasıl bir şey olduğunu söylemek için bu röportajı veriyorum.Hiç bir tarafı kışkırtman için değil.Röportajın başında söyledim biz bu sezona iyi başlamadık. Olumsuz şeyler çok vardı üzerimizde, ama Galatasaray'ın üstünlüğüyle geçtiği düşüncesine kesinlikle katılmıyorum. Ben buraya 2006-2007 sezonunda geldim. O günden bugüne kadar hiç bir maçı içeride kaybetmedik. Hemen hemen 12-13 yıldır da yenilmiyoruz. Onların üstünlüğüne geçmiş lafı bence yanlış bir kelime. Üstün bir taraf varsa bizim olduğumuzu düşünüyorum. Sonuçlara ve istatistiklere baktığınız zaman bizim olduğumuzu söylüyordur.

“FATİH TERİM ÇOK SEVDİĞİM BİR TEKNİK ADAM”

“Şöyle de bir gerçek var ki son dönemde gerçekten Fatih Terim'in de takımın başına gelmesiyle birlikte Galatasaray bir ivme yakaladı. Fatih hoca çok sevdiğim bir teknik adam. Hem insanlığıyla, hem kişiliğiyle hem yaşantısıyla duruşuyla,tavrıyla benim hoşuma giden ve çok sevdiğim bir hocam. Beni A Milli Takım'a çağıran ilk teknik direktördür kendisi. Ve çok da sayarım, severim.Belki şu an Fatih hocanın istediği gibi gitmiyor olabilir takımı, ama bazı sinyalleri de veriyor. Galatasaray Fatih Hocayla iyi yerlere gidecektir diye düşünüyorum. Ama her zaman gönlümden geçen tek şey de her zaman Fenerbahçe'nin başarılı olması.”

“NE İLK OLACAK NE DE SON”

“Derbilerde çok şahit olduğum birşey var ki, favorinin hiç bir şekilde olmadığı karşılaşmalar olması.. Bizim en kötü dönemimizde yenilmediğimiz hatta galip geldiğimiz, Süper Final'de bile bizim mağlup olacağımızı düşünüyordu herkes. Puan alamayacağımızı düşünüyorlardı. Ama biz oradan galip geldik. Oradaki derbide hiç kimsenin beklemediği bir sonuç çıktı. Ne ben ne bir başkası Allah’tan başka kimse bu maçın skorunu tahmin edemez. Gönlüm istiyor ki kazanalım, 1-0 olur 2-0 olur hiç fark etmez. Yeter ki 3 puanı biz alalım. Hem tüm futbolcular, hem ben elimizden gelen herşeyi yapacağız. Dediğim gibi ne son olacak ne de ilk olacak.”

Yayınlanma Tarihi:17:34,