SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Bu yazıyı okuyun

14 Aralık 2012

Sabah evden biraz erken çıktım, arka sokaktaki Sadri Alışık Çay Bahçesi'ne uğradım. Hava biraz soğuk olduğundan bahçe yerine içeri girip bir çay istedim. Çayımı yudumlarken yan masadaki futbol sohbeti dikkatimi çekti.

Genç denebilecek yaşta iki delikanlının konusu; G.Saray-F.Bahçe derbisiydi… Hafta sonundaki maçı masaya yatırmışlardı!

Elimde bir gizli kamera olsaydı mimikleriyle birlikte çekim yapmayı çok isterdim. Yıllardır sporun içindeyim, bu derecede sağduyulu bir futbol sohbetine hiç tanık olmadığımı söylersem sanırım abartmış olmam. “Benim” diyen spor yazarına taş çıkaracak cinsten bu sohbetin aklımda kalan diyaloglarını paylaşmak istedim… İşte iki ezeli rakibin iki sağduyulu taraftarının sohbetinden sizler için seçtiklerim…

F.Bahçeli: Arena'dan bu kez çıkamayız. G.Saraylı: Abi derbinin favorisi olmaz. Kaldı ki size karşı şansımız tutmuyor. F.: Nereden çıkardın şimdi bunu. Kadıköy'den şampiyon çıktınız. Süper Kupa'yı 10 kişi kalmanıza rağmen siz aldınız. Aksine bizim size karşı şansımız tutmuyor. G.: Rakamlar yalan söylemez. Ezeli rekabetti durum 141-123 F.Bahçe lehine. F.: Tamam, biz öndeyiz ama sizin kazandığınız maçlar genellikle kupa veya şampiyonluğu getiriyor. G.: Orası doğru. Bizi 6-0 yendiğiniz sezon altıncı oldunuz. F.: Siz de bizi 5-1 yenip Türkiye Kupası'nı aldınız. G.: Tek isteğim; hakemin maçın önüne geçmemesi. F.: Bence bu hayal. Kaybeden kılıf buluyor, en zayıf nokta olan hakeme yükleniyor. G.: Doğru söylüyorsun vallahi. İki metreden gol kaçırıyorlar, hakeme yükleniyorlar. F.: Babam anlatıyor; eskiden maç bitince 2 takımın futbolcuları gece kulübüne birlikte gidiyormuş. G.: İnönü Stadı'nda maç bittiğinde iki takımın taraftarı Gümüşsuyu'ndan birlikte Taksim'e yürüyormuş. F.: Peki şimdi neden bunlar olmuyor. G.: İstersek olur. Ama istemiyoruz, istemiyorlar, bazılarının işine gelmiyor. F.: Herkes rant peşinde abi. Yenilmek de güzeldir, sindirebilene! Muhabbet o kadar güzel geçiyordu ki. TV izler gibi ağzımı açmış iki delikanlıyı dinliyordum. İşte bu sırada içeri iki kişi daha girdi. Ellerinde gazete vardı. Ortam birden bire sessizliğe büründü.

Diğermasada derbi kavgası başlamak üzereyken, önce ben ardından iki delikanlı mekanı terketti! Derbile sayılı günler kaldı. İki taraftarın sohbetinden ben gerekli mesajı çıkardım. Umarım bu yazıyı okuyanlar da aynı noktada buluştu.

Son söz: Renkler çok güzeldir sevmesini bilene, yenilmek de yenmek kadar kutsaldır sindirmesini bilene…

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek