SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İstanbul'a yüzme yarışları için gelen yıldız isimler Leveaux, Bousquet ve Manaudou'nun akılları şehri dolaşmakta. Kendilerine tavsiye edilen kebabın tadını da merak ediyorlar.

Heyecanla beklenen Dünya Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası, İstanbul'da Sinan Erdem Spor Salonu'nda başladı… Yılın son organizasyonunda sporcuların hedefi büyük ve antrenmanlardan, yarışlardan arta kalan vakitlerinde onları yakalamak bir hayli zor oluyor. Fransızlar'ın 3 ünlü ismi Amaury Leveaux, Florent Manaudou ve Frederic Bousquet arkadaşımız Deniz Eke'ye konuştu…

İşte o keyifli sohbet:

FLORENT MANAUDOU

 “İstanbul'da hedefin nedir?”

En büyük hedefim tüm madalyaları almak olacak. Performansım iyi durumda. Amacım her seferinde elimden gelenin en iyisini yapmak.

“Bousquet ile akrabasın. Onun tecrübelerinden yararlamıyor musun?”

Ben onu izlerken çok küçüktüm. 10 yaşındayken en dikkat ettiğim isimdi havuzda. Örnek aldığım ilham kaynağımdı. Sadece yüzmede değil sosyal hayatımda da çok fazla tavsiyede bulunuyor. Havuzda da hem teknik hem mental anlamda tecrübelerini baka aktarıyor. Son Avrupa Şampiyonası finalinde birbirimize rakipken bile bana tavsiyelerde bulundu.

AMAURY LEVEAUX

“Londra'da 4×100 bayrakta altın, 4×200'de gümüş madalya kazandın. İstanbul'da ne yapacaksın?”

Antremanlara Ekim ayında döndüm. Bu yüzden pek bir beklentim yok. Çok yorgunum esas hedefim Barcelona'daki yarışlar olacak. Orada 50 ve 100 metrede altın kazanmak istiyorum. Takım olarak İstanbul'dan maksimum madalya ile dönmeyi hedefliyoruz.

“Peki ya İstanbul'da olmak?”

2009'da da buradaydım ancak çok yoğun yarıştığım için hiç gezemedim. Bu defa daha az yarışacağım ve boş vaktim olacak. İstanbul'u keşfetmek istiyorum. Burası çok etkileyici. İnternette araştırdım. Bazı tavsiyeler aldım. Kebap önerilerini bir kenara yazdım. Hem gezip hem de yiyeceğim.

FREDERIC BOUSQUET

“Yaz Olimpiyatları'nda 50 metre serbette altın almıştın. Burada beklentin ne?

Kalbimden geçen ve isteğim tabii ki altına uzanmak. Önümüzdeki dönemde de Barcelona'da altın kazanmak istiyorum. 2009 yılında İstanbul'daki şampioynada altın madalya kazanmıştım. Havuz çok iyi. Dünyadaki diğer sığ havuzlar arasında farklı bir yeri olduğunu söyleyebilirim.

“Barcelona son yarışın mı olacak?”

Kariyerimle ilgili henüz bir son planlamıyorum. Yaşımdan dolayı handikap yaşıyorum ancak bunu tecrübemle kapatıyorum. Yüzmekten büyük keyif alıyorum. Her yarışta rakiplerimle yeniden karşılaşmak büyük zevk. Onlara karşı şu an iyi bir pozisyondayım.

“Eşin Laure de (Florent'ın ablası) büyük bir yüzücüydü. Kızınız Manon'u havuza attın mı şimdiden?”

Çoktan attık… Ama bilmiyoruz meslek olarak yüzmeyi seçer mi! Yapmak isterse sorun yok ama bunun için aile içinde bir baskı kurmayacağız. Yüzmek istemezse yüzmez. Ama çevresinde gördüğü herkes yüzücü ve şampiyonların arasında büyüyor. Bana kalsa meslek olarak seçmesini çok isterim.

“Takım sürekli değişiyor. Listeye bakınca tanımadığın yüzücüler olduğunu söyledin. Şimdi neler aktarıyorsun bu ekibe?”

Evet haklısın. Birçok genç isim var. Ben yaşım ve tecrübemle toparlayıcı olmaya çalışıyorum. Baskı ve zorlama olmadan kendi bilgilerimi aktarmaya çalışıyorum. Baskıcı bir ağabey değilim yani. Örnek olmaya çalışıyorum onlara.

Deniz EKE / AMK