SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fenerbahçe yöneticisi Ömer Temelli, katıldığı İl Spor Güvenlik Kurulu Toplantısı'nın ardından, Radyo Fenerbahçe'de Fenercell'in sponsorluğunda yayınlanan ve Orkun Yazgan'ın hazırlayıp sunduğu Fenerbahçe Günlüğü isimli programa katıldı. Temelli, pazar günkü derbiyi yönetecek olan hakem Halis Özkahya’yı Galatasaray’ın istediğini iddia etti.

“İl Spor Güvenlik Kurulu Toplantısı çok iyi geçti. Toplantının ana gündem konusu deplasman yasaklarıydı. Fenerbahçe Spor Kulübü olarak deplasman yasaklarının artık kalkması gerektiğini ve tüm takım taraftarlarının rakip takım statlarında takımlarının maçlarını izleyebilmesi gerektiğini söyledik. Bu yasaklar kondu ancak olaylar bitmedi. Olaylar duracak diye bu yasaklar konuldu ancak beklenen olmadı. Bu yasakların zamanında birtakım olaylara önlem olarak alındığını ancak bunların hiçbir şeye önlem ve engel olmadığını ve artık bu yasakların kaldırılması gerektiğini söyledik.”

“Kayseri'de takımımızın otobüsü taşlandı, Kayseri'yi bırakın dün Kadıköy'de stadımızın önünde yine takımımızın otobüsü taşlandı. Kısacası bu yasakların hiçbir şeye çözüm olmadığı artık açıkça ortada. Biz, bu konuda İstanbul Valiliği'ne, Türkiye Futbol Federasyonu'na, Kulüpler Birliği'ne gerekli yazılı başvurularda bulunarak artık bu deplasman yasağının kalmasını istediğimizi belirttik. Bugün valilikte yapılan İl Spor Güvenlik Toplantısı'nda da toplantıya katılan Sayın Vali Yardımcısına, Emniyet Teşkilatı'na, Galatasaray Kulübü, Beşiktaş Kulübü yöneticilerine bu yasağın kalkması gerektiğini söyledik. Türkiye'de, İstanbul'da Dünya Şampiyonalarının yapılacağı ülkemizde, bu yasakların olmasının büyük bir ayıp olduğunu söyledik.”

“GALATASARAY İSTEMEDİ”

“Galatasaray Kulübü buna itiraz etti, bunu istemediler. 'Yasaklar kalkmasın böyle devam etsin' dediler. Önümüzdeki sezon için de 'bakarız' gibi bir anlayış gösterdiler. Sezon başında yapılan deplasman yasağı protokolü zaten bu sezon sonuna kadardı. Biz, Fenerbahçe Spor Kulübü Yönetim Kurulu olarak taraftarlarımıza kefil olduğumuzu, her sorumluluğu kabul ettiğimizi söyledik. Ancak tüm bu tekliflerimize rağmen her deplasman yasaklarının kaldırılması girişimimizi kabul etmediler. Taraftarlarımızın, bu yasakların kalkması adına yoğun bir talebi var ancak biz zaten bunu düşünüyorduk. Şunu biliyoruz ki, yasaklarla hiçbir şey olmuyor. Olsa tamam devam edelim. Ama her türlü olay devam ediyor.”

“OLAYLAR BAHANE”

“Fenerbahçe'yi ve diğer takımları deplasmanda da seyretmek isteyen geniş taraftar kitleleri var. Taraftarları bu haktan mahrum etmek, bunu yaparken de çıkan olayları bahane göstermek ve bu olayların çözülemeyeceğini ima etmek çözüm değil diye düşünüyorum. Ancak bu yasaklar sezon sonuna kadar devam edecek gibi görünüyor.”

“Hafta sonu Fenerbahçe’nin Galatasaray ile oynayacağı maçın hakemine dair hafta başından itibaren tahminden öte geçen bazı yorumlar ortaya çıktı. Bazı gazeteler maçın hakeminin Halis Özkahya olacağını yazıp çizdiler. Hakemin kim olacağının Galatasaray yönetimi tarafından 24 saat öncesinden de bilindiğine dair bir sürü açıklamalar, haberler ile karşılaştık. Sonuç olarak da derbinin hakemi olarak Halis Özkahya atanmış durumda. Bugün gazetelerde, sosyal medyada çıkan haberler ise 'Galatasaray'da Halis Özkahya paniği' şeklindeydi. Adeta bir haber bombardımanı vardı. Siz bununla ilgili ne söyleyeceksiniz?”şeklindeki soruya Ömer Temelli şu cevabı verdi:

“BUNLAR DIŞARIYA NASIL SIZIYOR”

“Ben şunu söylemek istiyorum; gazetelerde ‘Galatasaray, Halis Özkahya'yı istemiyor’ diye haberler çıktığı zaman, Galatasaray'ın en çok istediği hakemin Halis Bey olduğunu anlayabiliyoruz. Sadece biz değil artık bunu herkes anlıyor. Burada bizlere garip gelen, enteresan olan şey ise bazı spor yazarlarımızın “6.hislerinin çok kuvvetli olduğu. Bunlar 1, 2 gün hatta 5 gün önceden hakemin kim olacağını bilebiliyorlar. Bunu da Türkiye Futbol Federasyonu'nun sorgulaması gerekiyor. Bu haberler nasıl sızıyor dışarıya. Bu yaşananlar 'tahmin ile olacak şeyler' değil. Çok emin konuşmalar, yorumlar yapılıyor. Biz, Fenerbahçe Spor Kulübü Yönetimi olarak, hakem bazında bakmıyoruz olaya. Bizim muhatabımız Türkiye Futbol Federasyonu'dur. Biz takımımıza da güveniyoruz. Inşallah az hatalı güzel bir maç olacak.”

“GÜZEL FUTBOLUMUZ DERBİYE YANSIYACAK”

“Dün güzel bir galibiyet aldık. Bu maçın benim için çok önemli bir tarafı vardı. Recep Niyaz'ın transferinde çok uğraşmıştım. Kendisini kardeşimiz gibi seviyoruz. Onun gol atması bizi çok mutlu etti. Maçtan önce de sen çok güzel adam eksiltiyorsun, güzel şutların var. Gol atacağına eminim demiştim. Recep'in gol atacağı adeta içime doğdu. Krasic'in toplarlandığını gördük. Bu iyi futbol inşallah derbiye de yansıyacak.”

Yayınlanma Tarihi:18:52,