SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Katar'ın başkenti Doha'da bir at ile yarışan Pistorius, safkanı geride bıraktı. İyi bir çıkış alan Güney Afrikalı atlet, bitiş çizgisini atın bir saniye önünde geçti.

Orta Doğu'daki ayrımcılık ile savaşmak ve engelli insanlara karşı olan farkındalığı arttırmak amacıyla düzenlenen bu sıra dışı yarış hakkında konuşan Güney Afrikalı sporcu, “Bugün kimin kazandığı önemli değil, önemli olan buraya gelmek ve insanlara engellilere karşı olan basmakalıp düşüncelerinin yanlış olduğunu göstermekti. Burada bu bölgenin bir güç sembolü olan Arap atına karşı yarışmak, böyle bir organizasyonda yer almak eğlenceliydi” dedi.

Paralimpik Oyunlar'da iki altın madalya kazanan 26 yaşındaki sprinterden önce Galli Jamie Baulch ve ABD'li Jesse Owens bir ata karşı mücadele eden diğer isimlerdi. Güney Afrikalı rugby'ci Bryan Habana da bir çita ile yarışmış ve yenilmişti.

İŞTE O NEFES KESEN YARIŞ / VİDEO

Öte yandan Oscar Pistorius’un bir atla yarışması akıllara efsane atlet Jesse Owens’ı getirdi.

1936 Berlin Olimpiyat Oyunları’nın yıldızı ABD'li efsane atlet Jesse Owens, bütün başarılarının yanında atlarla yarışması ile de eleştirilere maruz kalmıştı. Bu yarışları kazanan dört Olimpiyat altınlı sporcu, daha sonraları buradaki püf noktasının da açıklamıştı. Owens, atları başlama tabancasının sesinden korkarak kötü bir çıkış yapacak türde seçtiğini söylemişti.

ABD'li atlet, “İnsanlar bana bir Olimpiyat şampiyonunu atlarla yarışmasını küçük düşürücü bulduklarını söyledi ama ne yapabilirdim ki? Dört Olimpiyat altınım var ama onlar karın doyurmuyor” demişti.

BU ÇILGINLIĞI İLK O YAPMIŞTI / VİDEO

 

 

Yayınlanma Tarihi:14:13,