SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Arena’dan önce

13 Aralık 2012

Eenerbahçe beklediğim gibi özellikle orta alanıyla derbiye prova olarak çıktı sahaya. Topuz ve Selçuk ikilisinden birini bekliyordum mutlaka ama ikisi de 11'de başladı. Krasic, Kuyt, Topuz, Sezer ve Meireles'in dinamik futboluna Göztepe de hayli yardım etti. Oyunu geride kabul eden, fakat bunu yaparken orta saha ve defans hattını birbirine yakın tutamayan Göztepe, kaçınılmaz golü fazla erken yedi.

Açıkçası yorumlanacak bir şey pek yok; Göztepe sanki kupada devam etmek istemiyor gibi mücadele ve üretimden uzak bir oyun sergiledi. Fenerbahçeli oyuncular ise hayli rahat ve zorlamadan oynadı. Kısacası; iyi oynayan kazandı, kötü oynayan kaybetti. Fenerbahçe kupada devam etti. Fakat dünkü maç kadar mühim başka şeyler var söylenecek… Pazar günüyle ilgili…

DEPLASMAN HER ZAMAN HAKTIR!

BİLİYORSUNUZ, ortada yine bir deplasman yasağı var ve Fenerbahçeli taraftarlar maçı izlemek için Arena'ya gidemeyecek. Bu yasak, çağdışı bir uygulama olarak dururken Fenerbahçe otobüsü dün de Kadıköy'de taşlandı. “Deplasman haktır!” sözüne karşı çıkanınız yoktur herhalde? Peki Kadıköy'de bile Fenerbahçe otobüsünün camları inerken, takım elbise abilerimiz neden bir de deplasman yasağı koyarak Fenerbahçe'yi taşlıyor? Fenerbahçe yönetiminde neden tek bir kişi bile çıkıp buna karşı çıkmıyor? Ultraslan lideri Sebahattin Şirin, birçok konu için televizyonlara bağlanıp sık sık demeç verirken tribün hakları konusunda neden sessiz kalıyor? Acaba Fenerbahçe taraftarının Arena'da bulunmasını istemiyor ya da çekiniyor mu?..

Tribün gruplarının birinci önceliği “taraftar haklarının” korunması olmalı. Çünkü bugün “benim işime gelir, Fenerbahçeliler gelmesin” derse yarın kendisi de Kadıköy'e gidemez ve hakkı gasp edilen bu kez o olur. Yani ortada el koyulan bir “hak” varsa, o hak, bu oyunu seven herkesin! Öte yandan, tribün liderleri sık sık yemeklerde fotoğraf çektirirken neden bu simsiyah tabloya, omuz omuza verip müdahale etmiyor? Dünkü maçta Göztepeliler “sahada yeniliriz ama tribünde asla!” diyordu… Yasaklı saatler sürdükçe, taraftarlar bir umut bekliyor… Ve Fenerbahçeliler taraftarlar daha maç başlamadan tribünde mağlubiyete uğratılıyor. Sorumlusu kim mi? Takım elbiseli abiler değil… Atkılı adamlar! Çünkü hak verilmez, alınır.

BEĞENDİM

İki kelime ve herkesin ortak düşüncesiyle; Sezer Öztürk

BEĞENMEDİM

Çok çabuk boyun eğen Göztepe

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek