SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

11. Dünya Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası’nda erkekler 4×100 metre serbest bayrak yarışı seçmelerinde Türk takımı, 3.14.40’lık derecesiyle 8. oldu ve şampiyona tarihinde ilk kez finale yükseldi.

Sinan Erdem Spor Salonu’nda gerçekleştirilen şampiyonun ilk gün sabah yapılan seçmelerinde, erkekler 4×100 metre serbest bayrak yarışında 3. seride 3.14.40’lık derecesiyle serisinde 2., genel sıralamada ise 8. olan Türk bayrak takımı (Kemal Arda Gürdal, İskender Başlakov, Kaan Türker Ayar, Doğa Çelik), Türkiye rekoru kırarak, Dünya Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası tarihinde ilk kez finale kaldı. Eski rekor 3.25.83 ile İstanbul Yüzme İhtisas Kulübü’ne (İYİK) aitti. Türkiye ile aynı serideki Kanada ve Singapur takımları ise diskalifiye oldu.

Bu kategoride İtalya, genel sıralamada birinci olarak finale kaldı. İtalya takımı (Luca Dotto, Marco Orsi, Michele Santucci, Filippo Magnini), 3.08.74’lük derecesiyle serisinde ve genel sıralamada ilk sırayı aldı.

Toplam 19 takımın katıldığı seçmeler sonunda ilk 8 takım finale yükseldi. Erkekler 4×100 metre serbest bayrakta final yarışı, akşam seansında yapılacak.

Kadınlar 4×200 metre serbest bayrak

Kadınlar 4×200 metre serbest bayrak seçmelerinde ABD takımı en iyi dereceyi elde ederek finale yükseldi. Sinan Erdem Spor Salonu’nda gerçekleştirilen şampiyonanın ilk gün sabah seansında kadınlar 4×200 metre bireysel karışıkta, Jasmine Tosky, Shannon Vreeland, Chelsea Chenault, Allison Schmitt’ten oluşan ABD takımı, 14 ülke arasında 7.45.36’lık derecesiyle genel sıralamada birinci olarak finale kaldı.

Toplam 14 takımın katıldığı bu kategorinin seçmeleri sonunda, ilk 8 takım finale yükseldi. Kadınlar 4×200 metre bireysel karışık stilinin finali, akşam seansında yapılacak.