SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Voleybol Kadın Milli Takımı'nın teknik direktörlüğü görevine getirilen Galatasaray Daikin'in İtalyan Antrenörü Massimo Barbolini'ye kulüplerden sert tepki geldi.

Kadın voleybolumuzun gerek başarılarda, gerekse alt yapıda ‘lokomotifliğini' yapan Vakıfbank, Eczacıbaşı Vitra, Fenerbahçe ve Beşiktaş kulüpleri federasyona ortak imzalı bir yazı gönderdi.

‘Verilen bu karar etik değil'

Dört kulüp, Barbolini'ye aynı anda milli takım ve kulüp teknik direktörlük görevi verilmesine karşı çıktı. Türk voleybolunun büyükleri, Federasyon Başkanı Özkan Mutlugil'e yolladıkları yazıda, aynı ligde görev yapan bir antrenörün o ülkenin milli takımlarında görev almasının etik olmadığını belirtti.

Bu durumda çeşitli sorunlar yaşanabileceği, haksız rekabetin ortaya çıkabileceğinin altı çizildi. Uygulamayı istemeyen devlerin ortak imzalı açıklamasında özetle şu ifadeler yer aldı…

İtalya'da iken çalıştıramadı

”Voleybolda ilerlemiş ülkelerin neredeyse tamamında malum sakıncalar sonucu aynı ülke itibariyle kulüp ve milli takım antrenörlüğü ayrılıyor. Sn. Barbolini de, İtalyan Milli Takımı'nın antrenörlüğünü yaptığı süre boyunca belki de arzu etmesine rağmen İtalyan Ligi'nde kulüp antrenörlüğü yapamamış, ilaveten sadece İtalyan Federasyonu'na ait altyapı takımlarıyla meşgul olmuştur. Zaman ayırma, yeterli düzeyde konsantre olamama sorunları bir yana bu durum hem etik olmayan, hem de Federasyon eliyle haksız rekabet yaratan bir niteliktedir. Türk voleyboluna uzun yıllardır hizmet eden kulüpler olarak bu durumu kabul etmemizin mümkün olmadığını, mevcut tercih ve kararınızı tekrar değerlendirmenizi ve Türk voleybolunda telafisi güç yaralar açılmamasına özen gösterilmesi hususunu görüş ve dikkatlerinize sunarız.”